Депутати вимагають звільнити чинного мовного омбудсмана та хочуть змінити закон

Народні депутати президентської партії "Слуга народу" хочу звільнити чинного Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня, а посаду зробити цілковито контрольованою чиновниками.

На це звернули увагу на сторінці громадянської спільноти "Мова об'єднує" у Facebook.

Там нагадали, що ще 9 листопада, у День української мови та писемності, відомий своїми проросійськими поглядами, ностальгією за СРСР та хамською манерою спілкування депутат Максим Бужанський у відеозверненні закликав зняти з посади Тараса Кременя та змінити закон.

"Закон про мову передбачає, що Уповноважений, хоча й призначається урядом, але здійснює свою діяльність незалежно від інших державних органів та посадових осіб, і не може бути звільнений без належних підстав", – наголосили у повідомленні.

У понеділок, 22 листопада, група "слуг народу" зареєструвала законопроєкт №6336, співавторами якого, крім згаданого Бужанського, стали одіозні Данило Гетманцев, Євгеній Брагар, Галина Третьякова, Юлія Гришина та інші – загалом 29 депутатів.

Документ пропонує дозволити Кабінету Міністрів у будь-який момент знімати мовного омбудсмана просто за "незадовільний звіт" чи взагалі "за поданням прем'єр-міністра".

"Тобто інституцію, покликану контролювати виконання закону, в тому числі посадовцями уряду та інших органів влади, "слуги народу" хочуть зробити цілковито залежними від цих самих посадовців", – акцентували у спільноті.

Як там вказали, шлях законопроєкту парламентськими кулуарами теж проходить не без маніпуляцій:

  1. Із гуманітарного комітету, що спеціалізується на мовній політиці, документ передали на розгляд у комітет з організації державної влади – голова якого Андрій Клочко є співавтором законопроєкту.
  2. Проєкт планують розглянути у прискореному режимі вже 1 грудня, не дочекавшись експертних висновків, на які, згідно з регламентом, виділяється три тижні.

"Спільнота "Мова об'єднує" розцінює дії депутатів президентської партії як акт підтримки російської гібридної агресії, допомогу ворогу у війні проти української мови, як однієї з підвалин нашої національної єдності", – підкреслюють у зверненні.

У спільноті закликали президентську політсилу публічно засудити законопроєкт №6336 і забезпечити його зняття з розгляду, а парламентський комітет – відмовитися від форсованого "протягування" документу.

"У разі відсутності таких дій, уся відповідальність за цей антиукраїнський законопроєкт лягає на керівництво партії та її фактичного лідера Володимира Зеленського… Якщо ці кроки не будуть зроблені, ми змушені будемо закликати людей вийти з 1 грудня на протест на захист свого права на мову… Дайте мові спокій. Не розколюйте країну. Сконцентруйте свої зусилля на посиленні її безпеки й обороноздатності", – резюмували активісти.

Нагадаємо, останнє опитування фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Центром Разумкова показало, що 78% українців вважають українську мову рідною.

Як повідомляв 5.UA, 16 липня 2021 року набули чинності норми мовного закону, за якими української стане більше – зокрема у сфері культури. Ще раніше

Додамо, 16 січня 2021 року набули чинності норми статті 30 Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної", які регулюють використання державної мови у сфері обслуговування споживачів.

Джерело