У Новоайдарському краєзнавчому музеї відкрилась експозиція присвячена до Дня пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Співробітники підготували стенограми розмов свідків тих подій, повідомляє кореспондент Суспільного.

У Новоайдарському краєзнавчому музеї зберігаються історичні дані про події 1932-1933 років. За словами директорки музею Ганни Божкової, кількість загиблих від голоду підрахувати й досі не вдалось.

"У нашому районі теж були зафіксовані випадки людоїдства. Обирали особливо де було багато дітей, обирали когось одного в жертву. Ми не називаємо ні прізвищ, ні села навіть, бо досі ще нащадки мешкають цих людей", — розповіла Ганна Божкова.

Краєзнавець Володимир Мартинов збирає оповіді свідків Голодомору у Новоайдарському районі майже 30 років. У своєму архіві має понад 20 розповідей.

"Про це взагалі не було заведено говорити, зовсім. І навіть у селах, де я іноді намагався з'ясувати якісь деталі Голодомору, просто люди уникали цієї розмови. Але ось після 90-х років, коли оприлюднили документи, тоді люди нарешті ставали більш контактними", — говорить Володимир Мартинов.

Збирати спогади людей, каже Ганна Божкова, почали ще у 1992 році.

"Ми були одні з перших у Луганській області, які зайнялися опитуванням людей: як вони вважають, чи потрібно увічнити цю скорботну дату і як її відзначити й збирали спогади людей. Це ще 1992 рік, і в кожному з цих спогад люди природно говорили про те, що пам'ятник обов'язково потрібно поставити", — згадує директорка музею.

За словами Ганни Божкової, у 1993 році перший пам’ятник жертвам Голодомору на Луганщині встановили саме у Новоайдарі.

Що відомо Голодомор в Україні тривав 17 місяців: з квітня 1932 року до листопада 1933 року. 27 листопада о 16 годині, пройде щорічна всеукраїнська акція до вшанування загиблих під час голодомору "Запали свічку пам’яті".

Читайте усі новини Донбасу у Telegram та Viber

Джерело