Щороку, за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день започатковано у 1988 році, і покликаний він підвищити поінформованість щодо ВІЛ/СНІДу.

У жовтні 2021 року в Україні офіційно зареєстровано 945 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 231 пацієнта діагностовано СНІД, а 136 людей померли від СНІДу. Така інформація розміщена на офіційному сайті центру громадського здоров’я МОЗ України.

За словами лікарки-епідеміологині Державної установи "Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров‘я України" Тетяни Анікейчик, в лікувальних закладах України знаходиться на диспансерному обліку 150000 ВІЛ-інфікованих, з них 48000 хворих на СНІД за оціночними даними в Україні майже 300 тисяч ВІЛ-інфікованих.

День боротьби зі СНІДом: про статистику та методи діагностики ВІЛ розповіли херсонські лікарі

"Кожен другий ВІЛ-інфікований не знає про свій статус і про це теж треба говорити. Херсонська область майже всі роки входить у п'ятірку областей в яких дуже високий рівень захворюваності на ВІЛ-інфекцію та на СНІД. На 1 жовтня в лікувальних закладах області знаходиться на обліку майже 4800 ВІЛ-інфікованих, з них 25% - 1100 - це хворі на СНІД. Крім цього 259 дітей, які народжені ВІЛ-інфікованими матерями. З цих дітей 103 вже ізостаточним діагнозом ВІЛ-інфекції та СНІДу. Проте за останні роки спостерігається зниження темпів розповсюдження ВІЛ-інфекції і це нам дає можливість думати що все-таки ми колись в найближчому майбутньому поборемо СНІД", - розказала лікарка-епідеміологиня Тетяна Анікейчик.

Лікарка говорить, що Херсонська область не перший рік як в п'ятірці за кількістю хворих на ВІЛ/СНІД через великий наплив туристів на літній відпочинок.

Чим ВІЛ відрізняється від СНІДу?

"ВІЛ-інфекція має чотири стадії й в залежності від клінічних проявів. ВІЛ - це перша стадія, стадія носія. Вона безсимптомна, асимптотна. СНІД - це вже прояв опортуністичних інфекцій, таких як не легеневий туберкульоз, токсоплазмозні інфекції та інше" - розказав завідувач амбулаторно-поліклінічного відділення обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Георгій Димченко.

Епідеміологиня Тетяна Анікейчик, каже, що не треба забувати про те,, що в групу ризику потрапляє молодь, підлітки, які мають багато сексуальних партнерів та не використовують презервативи під час сексуальних стосунків.

"І це не тому, що вони нічого не знають про ВІЛ/СНІД. Ми проводили анкетування в минулі роки, і в школах і в вишах. Анкети заповнюють непогано, тобто обізнаність є, але інша справа виконувати все та дотримуватися", - говорить лікарка.

Як часто тим, хто не входить у групу ризику потрібно здавати аналіз?

"Все залежить від того, яка ризикована поведінка або сексуальна поведінка у людини, якщо часті сексуальні контакти, то і раз на місяць потрібно, а якщо цих контактів немає, то достатньо і раз на рік", - розповів Георгій Димченко.

За словами Тетяни Анікейчик людина повинна хоча б раз на життя здати аналіз і знати свій статус.

"Бо можна і не знати, скільки в минулому житті у чоловіка або дружини було статевих партнерів, можливо, лишень один раз спробував ін’єкційний наркотик, бо всі так робили в компанії, у нас є багато прикладів, коли навіть один раз ввели наркотичний засіб внутрішньовенно й інфікувалися ВІЛ. Тому, якщо ви вважаєте, що у вас немає ризиків і ваш статевий партнер надійна людина, то один раз обстежитись все одно варто", - говорить епідеміологиня.

Георгій Димченко розказав, що є такі рекомендації - у РАГСах, перед оформлення шлюбу, обом партнерам перевіритися на ВІЛ, і багато молоді приходить, щоб перевіритися – бо хочуть створити сім’ю або хочуть відкритих сексуальних стосунків. І перевіряються не тільки на ВІЛ, а і на інфекції, які передаються статевим шляхом.

В Херсоні можна безплатно пройти тестування в центрі профілактики та боротьби зі СНІДом, в кабінеті довіри, які є в кожному районі міста, запитати у сімейного лікаря і лікар теж може направити на обстеження.

"В кожному лікувальному закладі є швидкі тести на ВІЛ і всі охочі можуть пройти обстеження швидким тестом безплатно", - каже лікарка-епідеміологиня Тетяна Анікейчик.

Чи можна людям, які живуть з ВІЛ вакцинуватися від COVID-19?

За словами завідувача амбулаторно-поліклінічного відділення обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Георгія Димченко, вакцинація проти COVID-19 не протипоказана пацієнтам з ВІЛ.

"Є нюанс стосовно того, яка імунна система у пацієнта, наскільки вона вражена, і вже лікар, який веде цього пацієнта рекомендує вакцину, яка найкраще підійде для хворого. Категоричних протипоказань до вакцинації від COVID-19 ВІЛ-позитивним пацієнтам немає", - каже лікар.

За останні роки у нас спостерігається збільшення ВІЛ-інфекції серед підлітків. Наразі не відомо, який дійсний рівень поширення ВІЛ-інфекції серед підлітків, тому що нема обов'язкового обстеження. Але батьки можуть за власним бажанням обстежити свою дитину на ВІЛ/СНІД. По законодавству підліток з 14 років сам може звернутися, без батьків, до лікувального закладу і пройти обстеження.

Читайте також: День боротьби зі СНІДом: херсонців безплатно тестували на ВІЛ-інфекцію

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Джерело