У Миколаєві ліквідатор аварії на Чорнобильській атомній електростанції разом з дружиною та двома дітьми живе у квартирі, площа якої менше 30-ти квадратних метрів. Майже 20 років тому чоловік став на облік, але досі чекає своєї черги на отримання двокімнатного житла.

У ситуації розбирався кореспондент Суспільного Володимир Степанов.

60-річний Шахрат Самедов мешкає з родиною в однокімнатній квартирі. Ночують у приміщенні площею 16,5 квадратних метрів, що одночасно є залою та спальнею.

"Ми з сином, йому 16 років, тут, у цьому ліжку, 16 років спимо вдвох. А це ліжко трохи тягнемо до себе, тут жінка з донькою сплять", – розказав Шахрат Самедов.

Понад місяць Шахрат Самедов перебував у зоні ліквідації наслідків Чорнобильської аварії. Чоловік має статус першої категорії особи, яка постраждала внаслідок катастрофи, та другу групу інвалідності. У Миколаєві живе майже 30 років. На початку 2000-х років став на квартирний облік, аби отримати більшу квартиру.

"Приходили сюди з квартирного обліку міськради. Вони акт-обстеження склали. Сказали, що будуть, за можливості, нам допомагати", – розказав Шахрат Самедов.

Читайте також: "У Миколаєві планують придбати десять квартир для вимушених переселенців".

За словами начальника відділу обліку і розподілу житла Миколаївської міськради Сергія Войтовича, Шахрат Самедов має право на отримання двокімнатної квартири. У черзі серед 45-ти ліквідаторів першої та другої категорій чоловік – четвертий.

"Якщо придбаємо квартиру за цією програмою "чорнобильцю", то питання розподілу цієї квартири виносять на громадську комісію з житлових питань, і ми доповідаємо список за першою категорією. Ще немає квартири. Треба її придбати. Потім – договір купівлі-продажу; потім реєструють за територіальною громадою міста Миколаєва. Після цього виносять питання на комісію: кому розподілити, у порядку черговості", – розказав Сергій Войтович.

За словами Шахрата Самедова, він чекати вже втомився. Хоче придбати трикімнатну квартиру свого брата, але для цього треба гроші, щоб сплатити частину вартості житла. Чоловік готовий відмовитися від своєї черги в обмін на грошову компенсацію. За словами першого заступника міського голови Віталія Лукова, у бюджетах місцевих громад такі компенсації не передбачені.

"Можливо, колись через державу виділяли компенсації, а не квартири. Може, так було. Але компенсація житла для "чорнобильців" – це повноваження держави. А місцева влада може, якщо має гроші, які дозволяють це зробити, тоді окрема громада може розробити свою програму, і за цією програмою виділяти ці гроші",– розказав Віталій Луков.

За словами Віталія Лукова, щороку учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС виділяють від однієї до двох квартир.

Читайте Суспільне Миколаїв у Telegram, Viber та Instagram.

Джерело