У ДСНС Рівненщини закликають людей не дзвонити їм з питань, які не стосуються діяльності служби. Відповідний допис розмістили сторінці обласної Служби порятунку у Facebook. Як розповів Суспільному речник рятувальників Рівненщини Дмитро Мельник, таких дзвінків диспетчери отримують приблизно половину.

Суспільне розпитало речника, про які повідомлення на екстрені лінії "101" і "112" йдеться, як на них реагують диспетчери, як це впливає на роботу рятувальників і чому вони все ж виїздять на виклики "не за адресою".

– Скільки в середньому викликів щодоби отримують в обласній Службі порятунку на екстрені лінії "101" і "112"?

Котики на деревах – не до нас: у ДСНС Рівненщини просять не дзвонити

– Приблизно 200-300, з них відсотків 40, навіть 50, жодним чином не стосуються функцій Служби порятунку. В основному люди телефонують нам помилково. Скажімо, зникло світло в будинку, впали дерева й обірвали лінії електропередач, і замість аварійної "Рівнеобленерго", набрали "101". Наші диспетчери намагаються пояснити, що в цьому випадку треба телефонувати в "Рівнеобленерго", а їм хамлять у відповідь: "в холодильнику морозиво тане, чи ковбаса псується, ви за це заплатите, це все буде на вашій совісті". Але ми до цього толерантно ставимося і самі намагаємося з'єднатися з відповідними оперативними службами, які за це відповідають, і направити їх туди.

Але основна проблема громадян в тому, що вони не знають, куди телефонувати і набирають 101. Тобто навіть якщо комусь недобре, то набирають не 103, а 101.

– Дзвінки задля розваги – наскільки часте явище?

– Років чотири тому було багато телефонних дзвінків від дітей, які викликали на пожежу й кидали трубку. Зараз таких викликів значно менше. Але дуже багато телефонує нетверезих людей, особливо з вечора п'ятниці, суботу й неділю. "Швидку" просять викликати, бо їм погано, буває, що якісь анекдоти розказують. Як правило, в таких випадках наші диспетчери одразу вибивають. Тому що це екстрена лінія, призначена для того, щоб оперативно отримати повідомлення про якусь подію і направити туди чергове відділення рятувальників. Відлік же йде навіть не на хвилини, а на секунди. І якщо лінія буде перевантаженою, то для когось це може вартувати здоров'я чи й життя.

– Як розпізнаєте хибні виклики від тих, коли справді потрібна допомога рятувальників?

– Щоб перевірити, чи людина не обманює, оператор обов'язково запитує, з якого номера телефонують, за якою саме адресою це відбувається. Це людина має чітко сказати. Тоді, відповідно, оператор розуміє, куди саме направляти рятувальників. А також розуміє, що це дійсно пожежа чи якась надзвичайна подія і що людина не бавиться, не обманює. Хоча, буває й таке, що подія є, але це не наша компетенція. Бійка, наприклад, чи запах газу. Взагалі, відповідним положенням визначено , які слід викликати залежно від ситуації. А ДСНС виконує завдання з попередження та ліквідації надзвичайних подій та ситуацій, які становлять загрозу життю, здоров’ю людей, а також матеріальним цінностям громадян та держави. У інших випадках нас можуть залучати для допомоги іншим службам.

– Що маєте на увазі?

– Наприклад, стався витік газу, виїжджає газова служба. Вони шукають осередок, де сталася розгерметизація, вимірюють рівень газу. А ми при цьому дбаємо про пожежну безпеку, щоб, не дай Бог, не стався вибух чи пожежа. Або у випадку із замінуванням якогось великого об'єкта, залізничного чи автовокзалу, суду. В цьому випадку першочерговою службою є поліція, а ми допомагаємо, загороджуємо місце, проводимо евакуацію і, знову ж, дбаємо про пожежну безпеку. Далі вже шукає вибухівку і зловмисників поліція. Треба трохи розділяти функції, але громадяни, на жаль, не всі про це знають.

– Але ж відомі випадки, коли рятувальники знімали котів з дерева, чи ліквідовували кубло шершнів.

– У таких випадках ми просто йдемо назустріч громадянам, коли отримуємо безліч дзвінків з проханням, і коли справді нема до кого звернутися. Хоча гніздо, скажімо, є кому зняти, є приватні фірми в Рівному, які цим займаються за певну плату. Але ж люди звертаються не до них, а до нас. Ми реагуємо тому, що, наприклад, рій бджіл оселився у квартирі, де є літні люди, малолітні діти чи хтось має алергією на укуси комах і можуть від того загинути. Направляємо чергове відділення наших вогнеборців, які надають допомогу.

А з приводу зняти кота з дерева... Хтось колись бачив скелет кота на дереві? Я ні, і ніхто в житті не бачив. Коти злазять самі. Але буває, що ми виїжджаємо і знімаємо, бо, знову ж таки, люди просять, хоча пояснюємо, що не компетенція ДСНС знімати котів з дерев, витягувати собак із ям, знешкоджувати осині гнізда, буксирувати автомобілі, демонтувати аварійні елементи, транспортувати хворих до автомобілів "швидкої" допомоги, розпилювати дерева і тому подібне.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Джерело