Зима – стресовий період для людського організму. Йдеться не лише про ймовірність загострення хронічних захворювань (гайморит, коліт, бронхіт), а й про стенокардію, проблеми з суглобами, і навіть інфаркт. І це без урахування такого "класичного набору" як авітаміноз, уповільнення обміну речовин і брак вітаміну D через нестачу сонячного світла. Що робити, щоб не хворіти?

Суспільне підготувало кілька порад, дотримуючись яких, ви допоможете організму підвищити імунітет і краще протистояти хворобам.

Що таке імунітет

Імунітет – це захисна система нашого організму на щось небезпечне для нас. Сукупність всіх органів та клітин в організмі, які розпізнають та знищують чужорідні речовини. Представлена ​​абсолютно різними клітинами та органами, імунна система діє як єдиний механізм захисту, постійно зміцнюючись та удосконалюючись під впливом зовнішніх факторів.

Як підготувати імунітет, щоб не хворіти взимку. Корисні поради

Реакція захисту починається з моменту розпізнавання ворожого "агента", потім відбувається його видалення та ліквідація негативних слідів перебування цієї інфекції в організмі.

Коли імунна система ослаблена, ви відчуваєте:

слабкість; часті застудні захворювання; нездужання; хронічну втому; зниження працездатності.; порушення сну.

Ви напевно чули про препарати для підвищення імунітету, проте не спішіть бігти в аптеку за таблетками. Більшість таких препаратів є гомеопатичними ліками, тому ми нагадаємо, що не існує жодних досліджень про доведену ефективність гомеопатії (тільки якщо ви ну дуже переконаєте себе, що вони спрацюють – тоді до справи може приєднатися ефект плацебо).

Друга група ліків – імуномодулятори, які часто використовують при лікуванні хворих на онкологію або під час трансплантації органів. Свідчень про те, що вони можуть покращити імунну систему здорової людини – також недостатньо. Варто пам'ятати, що імунітет є складною системою, яку дуже складно покращити шляхом ковтання пігулок. Надійнішим способом (не таким простим, як ліки, проте все ж) – є змінення способу життя, відмова від шкідливих звичок.

Як підготувати організм до зимових холодів Збалансоване харчування

Головний принцип зимового раціону полягає в тому, що корисні речовини мають надходити в організм збалансовано. І, перш за все, вам знадобляться білки, жири та вуглеводи.

Білок тваринного походження за бажання можна замінити на дієтичний. Він міститься в таких продуктах як горох, квасоля або соя. Тваринні жири реально замінити на рослинні, багаті на поліненасичені жирні кислоти, такі як омега-3 і омега-6. Вуглеводи краще отримувати з продуктів, багатих на клітковину (цільнозерновий хліб, крупи, овочі та фрукти).

Ви допоможете організму, якщо приберете з раціону перероблені продукти: білий хліб, рис швидкого приготування, чіпси й інший фастфуд. Буде ще краще, якщо вдасться вживати менше солі та цукру. Солодощі корисніше замінити на їхню природну альтернативу, тому радимо запастися медом чи сухофруктами.

Не варто забувати й про вітаміни, особливо про це C і D. Перший міститься у фруктах і овочах, тому додайте до зимового раціону цитрусові, помідори і ківі. На вітамін D багаті сирий яєчний жовток, кисломолочні продукти, риба, вівсянка, картопля й петрушка.

Відпочинок і здоровий сон

Нестача сонячного світла, необхідність вдягати купу одягу та інші зимові клопоти сильно впливають на настрій. У сіру похмуру погоду наднирники виробляють гормон стресу кортизол, у результаті чого погіршується ваша працездатність, виникає почуття пригніченості та дратівливості.

Ще один зберегти гарний настрій під час холодів – завести хобі або зайнятися якоюсь цікавою (але не робочою) справою. Це має бути щось, що даруватиме вам радість. Наприклад, можна вивчити нову мову, набути нових навичок, зайнятися вирішенням головоломок або ж зв'язати всім друзям по парі теплих шкарпеток.

Пам'ятайте, що ваш будинок – ваша фортеця, тому зробіть її максимально теплою та комфортною для життя. Навіть найменші приємні дрібниці, як-от ароматичні свічки, лампове освітлення і затишний халат створять у вашому помешканні затишок. А це, в свою чергу, є дуже важливим для внутрішнього відчуття, що "все добре".

Люди, які недостатньо сплять, частіше хворіють, тому запорукою гарного настрою та бадьорості є дотримання режиму. Організму потрібен час на акумуляцію енергії, тому краще привчитися лягати спати до опівночі.

Теплий та комфортний одяг

До зимового одягу існує лише дві простих вимоги: тепло і комфорт. Не варто одягатися в цілу купу речей, щоб зігрітися, бо тоді тіло буде сковане в рухах і припинить "дихати". Краще грамотно підібрати термобілизну, а наверх одягати вільний одяг.

Голову теж слід тримати в теплі, тому без теплої шапки не обійтися. Нестача тепла і незручний одяг, в поєднанні з голодом або втомою, стають частими причинами переохолодження.

Відмова від шкідливих звичок

Щоб захистити себе від негативного впливу зміни погоди та похолодання, варто, перш за все, звести до мінімуму шкідливі звички, а краще взагалі позбутися їх.

Такий відомий спосіб зігрітися, як "50 грамів", дійсно швидко допомагає, але потім може призвести до спазму судин і порушення терморегуляції організму.

Курцям варто знати, що віруси грипу в першу чергу вражають легені — тим більше, якщо вони ослаблені. Також нікотин звужує судини, внаслідок чого організм починає відчувати нестачу кисню.

Якщо ви схильні до підвищеного тиску чи атеросклерозу, краще обмежити вживання кави та кавових напоїв. Утім, гіпотонікам (людям зі зниженим тиском) кілька ковтків кави підуть на користь.

Фізична активність

Дослідження Президентської ради США з фізичної активності та спорту в місті Вашингтон доводить, що фізично активні люди менш схильні захворіти на застуду, ніж ті, хто веде переважно сидячий спосіб життя.

МОЗ України радить хоча б 2 години на тиждень приділяти аеробному тренуванню (ходьба, прогулянки, йога, танці) або ж 75 хвилин тренуватися інтенсивно (біг, швидка ходьба та бойові мистецтва).

Виходьте на прогулянку, щоб подихати свіжим повітрям – це поліпшить роботу серцево-судинної системи та допоможе судинам пристосуватися до низьких температур. Приємний бонус: прогулянки також знижують рівень стресу і сприяють виробленню вітаміну D.

Усе це не тільки знижує ризики гострих респіраторних захворювань, а й тримає тіло в тонусі та допомагає зберегти гарний настрій. Окрім того, зима – найкращий час, щоб почати загартовувати організм або ходити в лазню.

Висипайтеся, займайтеся спортом, робіть зарядку, підберіть теплий та комфортний одяг, дотримуйтеся збалансованого харчування, пийте достатню кількість води, менше нервуйте. Усе це допоможе зміцнити імунітет і легше перезимувати!

Читайте також

Про вакцинацію, побічні ефекти та імунітет. Розповідає голова офісу ВООЗ в Україні

Імунітет проти COVID-19 запобігає повторному зараженню до 10 місяців – науковці

Як відсвяткувати Новий рік і не підхопити COVID-19. Поради ЦГЗ

Джерело