Понад 25 тисяч дерев планують продати на новорічні свята у Харківській області: це у понад два рази більше, ніж торік, розповів Суспільному керівник обласного управління лісового та мисливського господарства Сергій Дмитренко.

Як ялинки готують до новорічних свят, та чому не варто на ялинкових ринках залишати бирки зі штрихкодами продавцям, Суспільному розказали у лісгоспах Чугуївського району.

Від насінини до деревини

Лісничий Старосалтівського лісового господарства Леонід Момот розповідає, що шлях новорічної ялинки до покупця починається з насінини.

"У парник висівається насіння, потім накриваємо його плівкою — створюються тепличні умови для його розвитку. Зараз саджанці, які ми висадили, проходять акліматизацію та звикають до температури", — говорить лісничий.

Після року зростання деревця розсаджують до теплиць. Момот говорить, частину рослин пересаджують в окремі горщики — їх купують і на свята, і щоб висадити на подвір'ї. Коли ялинка досягає п'ятирічного віку, рослини саджають у відкритий ґрунт в лісі.

Момот зазначає, що у Старосалтівському лісгоспі немає окремих плантацій, де ростуть дерева для свят. На Новий рік продаватимуть ті, що зрубають під час прорідження лісу.

"Ми бачимо рослину, яка добре розвинена, і поруч з нею рослина, яка відстала в рості. Вона заважає першій рослині краще розвиватися. Тому ми цю сосну й вирубаємо", — пояснює Момот.

Дерева, які не вирубають до свят, залишають дозрівати: у віці вісімдесяти років їх зрубають на деревину чи залишать для збору шишок.

Дерево — як дитина

Керівник Вовчанського лісового господарства Сергій Пієв розповідає, що раніше господарство мало виконувати план, наприклад, дати на продаж 10 тисяч дерев.

"Сьогодні це нерентабельно, бо на це багато витрат. Найбільш витратна частина в лісовому господарстві — це догляд за молодими культурами. Це як дитина. Посадив, дерево народилося і починаєш його виховувати", — каже Пієв.

У Старосалтівському лісовому господарстві, яке підпорядковується Вовчанському, планують зрубати 600 ялинок. Всього у Вовчанському господарстві до свят готують дві тисячі дерев.

Бирка — захист від браконьєрства

Готувати ялинки та сосни на свята розпочнуть з середини грудня — на кожне зрубане дерево вішають бирку, каже Леонід Момот.

"Вона має чіп, штрихкод, номер: це боротьба з браконьєрством, бо бирка унеможливлює браконьєрам шлях на ринок. Якщо немає цієї бирки, то ялинка зрубана незаконно", — говорить Леонід Момот.

Сергій Пієв застерігає від купівлі дерева без бирок: "Продавці часто кажуть, ось вам ялинка, а бирку нам залиште. Це зайвий привід для незаконної торгівлі: десь поцуплять ялинку, і на цю ялинку причеплять цей чіп".

Що відомо Державна екологічна інспекція та правоохоронці посилили охорону лісів напередодні Нового року. За придбання незаконно зрублених новорічних ялинок штраф загрожує і покупцю, і продавцю — від 510 до 1700 гривень. Читайте також

"Жива" чи штучна. Яку ялинку вибрати для новорічних свят

Джерело