Станом на вечір 3 грудня майже 4,4 тисячі фур чекають на проїзд на кордоні Білорусі та держав Європейського Союзу. Причиною черг стало зокрема закриття Польщею пропускного пункту "Кузниця" через міграційну кризу на кордоні.

Про це свідчать дані Державного прикордонного комітету Білорусі.

Зокрема на кордоні з Латвією з білоруського боку чекає на проїзд понад тисяча вантажівок, на кордоні з Литвою – понад 2400, а на кордоні з Польщею – понад 950. Пункт пропуску "Брузги" не працює через те, що суміжну з ним "Кузницю" закрила зі свого боку польська сторона.

На кордоні Білорусі з ЄС утворилися черги з тисяч вантажівок. Що відбувається

Водії вантажівок у розмові з білоруським виданням Zerkalo.io розповідають, що змушені чекати на проїзд кілька днів. Кажуть: ситуація погіршилася, якщо порівняти з минулим роком, і деякі водії запасаються їжею, щоб витримати кількаденні черги.

Що каже Білорусь

Білоруська сторона офіційно звинувачує країни ЄС у невиконанні митних зобов’язань. Начальник відділу Державного митного комітету Білорусі Олег Нич заявляє, що Мінськ оформлює вантажний транспорт без затримок на всіх напрямах. Він прогнозує, що з настанням новорічних свят ситуація лише погіршуватиметься.

"З початку листопада встановлені норми з приймання транспортних засобів у пункті пропуску Берестовиця виконуються польською стороною лише на 60%, у пункті пропуску Козловичі – на 75%. З литовської сторони домовленості… також не дотримуються: в пункті пропуску Кам’яний Лог литовською стороною приймається десь 65% транспортних засобів, у Котловці й Привалці – 80%", – стверджує Нич.

Читайте також: "Почуваються обманутими". Журналіст розповів, що відбувається з мігрантами на кордоні Білорусі з ЄС Що кажуть країни ЄС

За словами представника Служби охорони державних кордонів Литви Гедрюс Мішутіс, черги вантажівок на кордоні з Білоруссю почали утворюватися після закриття пропускного пункту Брузги-Кузниця: "Це великий пункт, що діє на кордоні Білорусі та Польщі, він недалеко від литви, тож увесь потік, який ішов через Білорусь до Польщі, рушив до нас".

Крім того, литовська сторона посилила перевірки вантажівок, що їдуть із Білорусі, після випадків виявлення мігрантів, які в них приховувалися. Таке сталося, серед іншого, на пункті "Медининкай", де в причепі одного ваговоза виявили чотирьох мігрантів. Також, за словами Гедрюса Мішутіса, на ситуацію впливають і погодні умови та передноворічний період.

Читайте також: Польща заявила, що білоруські силовики намагались знищити прожектори на кордоні

З польського боку теж підтверджують проблеми з перетином кордону. Прикордонна служба Польщі вказує, що станом на 3 грудня час перетину кордону Білорусі для вантажівок становить близько доби. Зокрема в Підляському воєводстві після закриття "Кузниці" лишився єдиний пункт перетину кордону – "Бобровники". Там з білоруського боку чекають на перетин кордону 450 авто.

"Польська сторона була змушена вдатися до таких дій (закриття "Кузниці" - ред.) через відсутність реакції з боку Білорусі на спроби незаконного перетину білорусько-польського кордону організованими групами незаконних мігрантів у районі придорожньої ділянки пункту пропуску Кузниця", – пояснювала Прикордонна служба Польщі.

Що відомо Міграційна криза на кордоні Білорусі з Польщею, Литвою, Латвією триває із серпня. Країни звинувачують Білорусь у спеціально створеному міграційному тиску в рамках ворожих гібридних дій проти них як країн ЄС. 26 листопада президент Польщі Анджей Дуда заявив, що мігранти вдаються до спроб перетнути білорусько-польський кордон малими групами. Цього тижня великі групи мігрантів намагалися прорватися через кордон з Білорусі до Польщі, але частину з них польським прикордонникам вдалося повернути назад на лінію кордону. Польський кордон нині захищають близько 20 тисяч військових, прикордонників та поліцейських. У Прикордонній службі Польщі повідомили, що у ніч на 13 листопада білоруські військові намагалися прорвати огорожу на кордоні з Польщею за допомогою службової машини. Водночас мігранти застосували проти польських прикордонників сльозогінний газ. 13 листопада на білорусько-польському кордоні внаслідок пострілу загинув військовослужбовець Збройних Сил Польщі. За попередніми даними, трапився нещасний випадок. Олександр Лукашенко заперечив причетність країни до організації міграційної кризи та попередив ЄС про відповідь у разі запровадження нових санкцій. МВС України вирішило посилити присутність прикордонників на кордоні з Білоруссю. А секретар Ради нацбезпеки й оборони Олексій Данілов повідомив, що Україна реагуватиме за законом на загострення ситуації на кордоні з Білоруссю.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело