Цього року одноразово змінено алгоритм вступу до закладів вищої освіти. Замість традиційного ЗНО абітурієнти складатимуть національний мультипредметний тест. Про механізми проведення тестування в умовах воєнного стану та процедуру вступу Суспільному ексклюзивно розповіла директорка Департаменту освіти, науки, молоді та спорту Хмельницької ОДА Дарія Басюк.

Місця для складання мультитесту – школи з бомбосховищами та швидкісним Інтернетом

- Як проходитиме тестування на Хмельниччині?

- Департамент науки, освіти, молоді та спорту Хмельницької ОДА працює над цією проблемою декілька місяців. Першочерговим завданням для нас було забезпечити місця для проведення тестування. Потрібно було обрати школи в тих містах, де найбільше випускників, які мають відповідні умови, зокрема, бомбосховище, та комп’ютерну техніку з швидкісним Інтернетом. В Хмельницькій області було запропоновано спочатку три міста, ми наполягли на п’яти. У цих містах було обрано 14 пунктів тестування - шкіл, які мають відповідне обладнання і бомбосховище. Таким чином мешканці Хмельниччини і ті, хто зараз є тимчасово переміщеними особами, можуть обрати пункт тестування у таких містах, як Хмельницький, Кам`янець-Подільський, Шепетівка, Дунаївці або Славута.

Вступ до вишів за мультипредметним тестом: як він відбуватиметься на Хмельниччині

Наразі вирішується питання, яким чином доставити дітей до місць здачі мультипредметного тесту. Маємо позитивні рішення щодо групової доставки випускників, що дасть економію коштів, тим паче при нинішніх проблемах з пальним.

- Скільки дітей у Хмельницькій області зареєструвалося на тестування?

- Якщо говорити про кількість зареєстрованих на національний мультипредметний тест, то їх уже понад 12800. Тобто, значна кількість дітей хоче складати ці тести і хоче вступати до вишів України, що мене особисто дуже радує, оскільки ми знаємо, яка зараз велика конкуренція між українськими і європейськими вузами. Але також ми знаємо, що чимало відомих українських вузів готові навчати студентів на території західної та центральної України. Тому, я думаю, батькам і випускникам варто зосередитися на тому, що, в принципі, цьогоріч дійсно вступ до вузів спрощено. І кожен бажаючий може максимально підготуватися до здачі тесту. Зараз є курси при вишах, при незалежних освітніх організаціях, громадських організаціях, я вже не кажу про комерційні курси, де можна підготуватися і досить успішно скласти тест.

Значна кількість дітей хоче складати ці тести і хоче вступати до вишів України, що мене особисто дуже радує, оскільки ми знаємо, яка зараз велика конкуренція між українськими і європейськими вузами.

Хоча, насправді дітям важко зорієнтуватися, важко зорієнтуватися батькам. Справа в тому, що багато вишів за кордоном пропонують свої послуги без ЗНО. Багато готувалися до вступу в медичні виші, на біологічні факультети, де профільним предметом була хімія, біологія. Зараз перелік предметів - це українська мова, історія України, математика. І, направду, деякі випускники «переформатовуються». Але, на щастя, не є таким високим рівень складності тесту. Я думаю, що він абсолютно доступний всім бажаючим.

Великим позитивом, як на мене, є те, що збільшили тривалість національного мультипредметного тесту - з 90 до 120 хвилин. Протягом двох годин, думаю, цілком реально відповісти на ці запитання, які будуть підготовлені Центром оцінювання якості освіти. Таким чином, задача зараз кожного випускника – зосередитися на підготовці до цих трьох предметів і організувати свою реєстрацію. Реєстрація була відкрита з 9 квітня і вже всі фактично зареєстровані, в особисті кабінети випускників уже надходять повідомлення про те, що вони можуть обрати пункт тестування.

Я дуже сподіваюся, що всі понад 12800 наших учнів 11-го класу здадуть тест ефективно. І бажаю їм тільки успіху.

- А скільки випускників-переселенців зареєструвалися для проходження тесту?

- Якщо говорити про тих випускників, які зареєструвалися на складання мультипредметного тесту на території Хмельниччини, то переселенців серед них понад 200. Тобто, в основному, в нас зареєструвалися на складання тесту жителі Хмельниччини.

- Ви говорили про те, що приміщення мають бути обладнані сховищами. Напрацьований механізм переривання складання тесту у випадку повітряної тривоги?

- Так, звичайно. В нормативних документах Міністерства освіти чітко вказано, що, якщо є повітряна тривога, значить, тут же тест переривається. Всіх учасників - і викладачів, і учнів, заводять в укриття. І тест продовжується після відміни повітряної тривоги.

- А дати складання тесту вже визначені?

- З датами складання тесту є певні проблеми. Попередньо було визначено з 1 по 14 липня. Тобто, перші 10 робочих днів липня. Зараз є інформація Міністерства освіти і науки, що дати будуть трохи перенесені, орієнтовно десь на 3-5 липня. Але ми хочемо зорієнтувати випускників, що вони повинні в своїх електронних кабінетах якомога швидше зареєструватися і якомога швидше здати тест. Фактично, сертифікат про національний мультипредметний тест повинен бути станом на 1 серпня уже в електронному кабінеті, щоб можна було оперативно подати документи для вступу у вузи.

- Ви сказали, що зареєстровано понад 12800 випускників. У порівнянні з минулим роком це більше чи менше?

- Це трохи менше, але це досить нормальні показники.

Курсів з підготовки до тестування та тренінгів для вступників є достатньо

- На сайті департаменту оприлюднили інформацію про підготовчі курси від Кам`янець-Подільського університету. Ще якісь вузи проводять такі курси?

- Кам`янець-Подільський університет дуже активно в цьому напрямку працює. Таку ж роботу проводять Хмельницька гуманітарно-педагогічна академія, Хмельницький національний університет та інші виші.

- До цих курсів ще можна долучитися, якщо вони вже розпочалися?

- Так, звичайно, це не є проблемою. Це і в рамках нашого освітнього хабу Хмельниччини, і в інтересах кожного з вишів. Тому, думаю, немає жодних проблем. Кожен бажаючий може долучитися до цих курсів онлайн. Також, при нагоді, хочу сказати, що необхідним елементом для вступу зараз є мотиваційний лист. І багато вишів Хмельниччини пропонують якраз невеликі такі тренінги з написання мотиваційних листів. Тож абітурієнти та їхні батьки можуть також підключатися до таких тренінгів. Або, навіть, адміністрація школи може запросити таких тренерів-викладачів до себе, і тоді буде проведений тренінг, де розкажуть все детально, яким чином написати мотиваційний лист.

- Яким чином можна запросити такого тренера?

- Звертайтеся в наш департамент, освітні хаби, звертайтеся до Кам`янець-Подільського національного університету, Хмельницького національного університету, Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту... Практично кожен виш пропонує такі тренінги.

- А яка тривалість онлайн-курсів з підготовки до мультипредметного тесту?

- Думаю, це в кожному випадку індивідуально. Тобто, три предмети, в принципі, пройти інтенсивно – це не так просто. Якщо це така повноцінна підготовка, думаю, вона не менше місяця повинна тривати. Але завжди програму індивідуально розробляє вуз. І це в кожному випадку буде і програма, скажімо так, авторська. В кожному виші вона своя.

Навчатися на бюджеті не буде великою проблемою

- Говорячи вже про вступну кампанію, скільки закладів профтехосвіти і скільки закладів вищої освіти готові прийняти студентів?

- Практично всі заклади Хмельниччини відкриті для абітурієнтів. Зараз активно проходить профорієнтаційна робота. 23 заклади професійної тапрофесійно-технічної освіти, 14 закладів фахової передвищої освіти, 12 наших рідних вишів - вони всі зацікавлені в абітурієнтах. Хоча, підкреслюю, ситуація є складною. І зараз якраз війна покаже рівень кожного закладу, рівень його конкурентноздатності, рівень його престижу серед місцевого населення і серед евакуйованого населення. Тобто, я думаю, що ця вступна кампанія буде для вишів дуже і дуже непростою.

- Чи уже визначені спеціальності державного та регіонального замовлення?

- Так, спеціальності визначені і подані заявки на обсяги державного замовлення, але остаточного погодження ще немає. Також немає остаточного погодження і регіонального замовлення. Ми розуміємо, що обсяги фінансування будуть сильно залежати від стану державного та обласного бюджетів. Думаю, зараз ніхто не може дати остаточної відповіді, тому що ми повинні зважати на те, що саме буде потрібно тут, які у нас будуть пропозиції, які у нас будуть заявки підприємств ( і наших, і переміщених), і який буде взагалі попит серед абітурієнтів.

Гадаю, величезним попитом будуть користуватися технологічні та інженерно-технічні спеціальності, тому що ми розуміємо, що військово-промисловий комплекс, якого потребує Україна зараз на високому рівні, потребує і відповідних фахівців.

- Про які спеціальності зараз може йти мова, які найбільш затребувані?

- Спеціальностей багато. Це, перш за все, освітні спеціальності. Також будемо підтримувати IT-спеціальності. У нас, наприклад, в освітньому хабі на ці курсі уже конкурс – на одне місце 3-5 бажаючих. Направду, люди хочуть мати IT-освіту, яка забезпечує і дохід, і дуже гарну мобільність. Так само величезний попит на виробничі кваліфікації - такі, як швачка, перукар, манікюрник. Гадаю, величезним попитом будуть користуватися технологічні та інженерно-технічні спеціальності, тому що ми розуміємо, що військово-промисловий комплекс, якого потребує Україна зараз на високому рівні, потребує і відповідних фахівців. І треба згадати про економістів та менеджерів, оскільки фактично це ті, хто має економічно ефективно керувати підприємствами, і вони також повинні мати відповідну до сучасних умов кваліфікацію.

Хочу сказати, що Міністерством освіти і науки прийнята стратегія розвитку вищої освіти, яка передбачає оптимізацію мережі вузів. І це орієнтує освітянську спільноту, особливо закладів вищої освіти, на те, щоб шукати ті ніші, які потрібні в сучасних ринкових умовах, які потрібні в нашому регіоні. Змушує д

Джерело