Злі язики кажуть, що зовнішньополітична активність прем’єр-міністра Великої Британії Бориса Джонсона має на меті відволікти його виборців від фейлів глави уряду Її Величності. Мовляв, російсько-українська війна допомагає Джонсону відсувати примару власної відставки. Щоб оцінити такі заяви, треба бути інтегрованим у британський соціум та відчувати його настрої. Та навіть якщо до солідарності з Україною у Бориса Джонсона додається дещиця розрахунку, нам такий розрахунок – на руку.

Британія однією з перших задекларувала широку підтримку України. А вже 9 квітня Джонсон зважився на крок, який був до снаги далеко не всім світовим лідерам, – він особисто прибув до Києва, небо над яким досі відкрите для російських ракет. Тоді британський прем’єр анонсував поставку в Україну зброї на 100 млн фунтів стерлінгів. І це був не перший і не останній пакет допомоги. Виступаючи нещодавно по відеозв’язку у Верховній Раді, глава британського уряду говорив про танки і бронетранспортери, про ракети NLAW, дрони та радари. Відтак згадати Бориса Джонсона серед зірок воєнного часу означає віддячити другові нашої держави за його позицію. Тим паче, що особистість він – й справді неординарна.

З родини королів, турків та рабинів


Великий друг України. 10 приводів захоплюватися Борисом Джонсоном

Яскрава шевелюра Александра Бориса була його візитівкою з дитинства (фото з відкритих джерел)

Великий друг України. 10 приводів захоплюватися Борисом Джонсоном

Якщо англійський король Георг ІІ (той, що народився у XVII столітті) чимось і знаменитий, так це тим, що серед його далеких нащадків – нинішній британський прем’єр, пов'язаний також з аристократичними родами Франції та Німеччині. При народженні (у 1964-му) він отримав ім’я Александр Борис де Пфеффель-Джонсон. Майбутній прем’єр з’явився на світ у Нью-Йорку, тож не дивно, що, окрім британського громадянства, має ще й американське.

Його батько Стенлі Джонсон був політиком та належав до консерваторів, а ще – писав книжки. Та найцікавіше, що одним з прадідусів Джонсона був турецький політик та журналіст Алі Кемаль, а інший його предок – ортодоксальний єврей та рабин з Литви. Зростаючи у такому мультикультурному середовищі, Джонсон просто не міг не стати всебічно обдарованою особистістю. А заняття журналістикою, письменством та політикою, які були традиційними в його родині, додатково відшліфували його гострий розум, та й зрештою визначили подальший шлях.

Борисом – відповідь булерам


Великий друг України. 10 приводів захоплюватися Борисом Джонсоном

Джонсон часів Оксфорда (фото: ft.com)

За традицією, Джонсон мав би носити своє перше ім’я. Але, навчаючись в Ітоні, він почав представлятись однокурсникам та викладачам як Борис. До речі, «в університетах» Джонсону велося несолодко. Він вступив в аристократичний та престижний Ітонський коледж, де навчалися 20 із 54 попередніх прем’єрів. Тамтешня «золота молодь» брала на кпини космополіта Джонсона. Він відповідав булерам тим, що виробив свій особливий ексцентричний, а подекуди й епатажний стиль поведінки.

Цей стиль Джонсон переніс і в Оксфорд, де він пізніше почне вивчати класичну літературу. Біографка Джонсона Соня Парнелл зазначатиме, що у студентські роки він сформулював для себе три мети: 1) знайти дружину, 2) очолити клуб дебатів «Оксфордський союз» та 3) отримати найвищі бали у навчанні. Третій пункт Джонсон провалив, другий – реалізував, а щодо першого, тобто укладання шлюбу, то тут план був перевиконаний. Причому тричі.

Багатодітний батько


Великий друг України. 10 приводів захоплюватися Борисом Джонсоном

Від третьої дружини у Джонсона – син та донька, від попереднього шлюбу – ще четверо дітей (Фото: Associated Press)

Першою обраницею на той момент 23-річного Джонсона сталаАллерге Мостін-Овен. Молодята прожили шість років – з 1987-го по 1993-й – і розірвали свій шлюб. Парубкував Джонсон недовго і того ж року одружився вдруге. Другою місіс Джонсон стала Марина Вілер – донька журналіста та телеведучого Чарльза Вілера. В цьому шлюбі Джонсон став чотирикратним батьком: у подружжя народилися сини Міло та Теодор, а також доньки Касія та Лара. Ця сімейна історія тривала до 2018-го, коли пара розірвала стосунки. І знову таки: самотнім Джонсон був недовго, і вже у 2020 році у нього та його партнерки Керрі Саймондс народився син. А у 2021-му вони побралися у Вестмінстерському абатстві. Того ж року у Бориса та Керрі з'явилася донька.

Улюбленець «євроскептичної» Маргарет Тетчер


Великий друг України. 10 приводів захоплюватися Борисом Джонсоном

Тетчер та Джонсон: поєднані євроскептицизмом (фото: thetimes.co.uk)

Загалом, Джонсон був тим ще серцеїдом. Ще однією жінкою, яка любила його (фігурально, звісно) була «залізна леді» Маргарет Тетчер. Часи прем’єрства Тетчер збіглись з роботою Джонсона в газеті The Daily Telegraph. До речі, роботу там він отримав завдяки своєї активності в Оксфордському клубі дебатів. Головний редактор The Daily Telegraph всіляко сприяв журналістській кар’єрі молодого Джонсона. Завдяки такій протекції той у віці 25 років стає кореспондентом газети у Брюсселі.

А вже звідти, з Брюсселю, Джонсон передає дещо дивні новини. Зараз би їх зміст назвали «стьобом» або «троллінгом». А тоді для талановитої, але, м’яко кажучи, фантазійної писанини Джонсона існувала інша назва – «євроміфи». Молодий власкор вигадував, що в Європі ось-ось запровадять однакові моделі трун або банани, які викривлені під одним і тим самим кутом. Ось така вона, мовляв, європейська уніфікація. Як переказують джерела, євроскептична Маргарет Тетчер полюбляла читати такого штибу матеріали, завдяки чому Джонсон потрапив до числа її медіа-фаворитів.

Змінив прізвище на українське


Великий друг України. 10 приводів захоплюватися Борисом Джонсоном

Наш англо-саксонський бандерівець (фото: instagram.com/borisjohnsonuk)

Борис Джонсон має не тільки відмінне почуття гумору, він також відомий своєю ерудицією. Тому, мабуть, він знав, що ряд питомо українських прізвищ завершуються на – ук/юк. У мережі Інстраграм британський прем’єр має нік Джонсонюк, а точніше – borisjohnsonuk. Звісно, це можна прочитати і як Boris Johnson UK – Борис Джонсон, Велика Британія. Але, для порівняння, у Твітері британський прем’єр зветься @BorisJohnson. Цікаво, що і у Твітері, і в Інстаграмі фото прем’єра обрамлено у жовто-блакитних кольорах, а «обкладинку» його Твітера ще й прикрашає фото з президентом України Володимиром Зеленським. Тож можна припустити, що «Джонсонюком» друг України став невипадково. Це і знак солідарності з нашою державою, і гра сенсами та літерами. Тобто тонкий британський гумор.

Автор книг та поліглот


Великий друг України. 10 приводів захоплюватися Борисом Джонсоном

Писати і читати Борис вміє різними мовами (Фото: Associated Press)

До речі, про ерудицію Джонсона. Українську мову він тільки опановує, хоча головну фразу – «Слава Україні!» – навчився вимовляти чітко. Натомість французьку, латину та давньогрецьку британський прем’єр вже знає. Принаймні, так кажуть. Одного разу в літаку Джонсона застали з книгою, написаною мовою Гомера та Софокла, а іншим разом на прес-конференції у Брюсселі він поставив запитання латиною.

Рідною англійською він написав декілька книжок. Наприклад, «Колонка Джонсона», «Позичте мені ваші вуха», «У мене є для вас переконання», «Омріяний Рим», «Фактор Черчилля». З-під його пера вийшов і роман «Сімдесят дві незайманки», а також книжка «Н

Джерело