Парісі Джаганфекріан майже не платили та забороняли спілкуватися з колегами-чоловіками, а критика федерації коштувала їй Олімпіади.

Збірна Ірану втратила обох своїх провідних важкоатлеток через неналежні умови та дискримінацію. Після втечі Єкти Джамалі з цьогорічного юніорського чемпіонату світу про бажання змінити громадянство заявила інша спортсменка команди – Паріса Джаганфекріан. Про це вона розповіла в інтерв'ю Inside the Games.

Причиною зміни прапора 27-річна Джаганфекріан називає негативне ставлення до спортсменок-жінок в Ірані. Зокрема, вона звинувачує федерацію в тому, що не змогла взяти участь у Олімпійських іграх-2020.

За словами Паріси, за три роки кар'єри вона отримала лише 90 американських доларів (по 30 щороку), тоді як її колеги-чоловіки мали щомісячну зарплатню. Водночас спортсменкам забороняли укладати угоди зі спонсорами. Джаганфекріан переконана, що їй давали хоч якусь зарплатню лише для того, щоб "федерація могла казати медіа, що вони платять спортсменкам-жінкам". Щоб заробляти на життя, іранці довелося додатково працювати фітнес-тренеркою.

Крім того, як розповідає Джаганфекріан, жінкам було заборонено спілкуватися чи перебувати в одному приміщенні з партнерами по команді з чоловічої збірної.

"[В Ірані] не ставляться до жінок так само, як до чоловіків. Багато спортсменок хочуть боротися проти дискримінації, але вони ні з ким не говорять про це, тому що нікому не можуть довіритися. Ми не знаємо, скільки влади й впливу має ісламістський режим Ірану в інших країнах, де ми можемо очікувати на право проживання".

Також Джаганфекріан скаржиться, що іранські журналісти не висвітлюють жіночі змагання або показують жіночу важку атлетику в негативному контексті, а самим спортсменкам забороняли давати інтерв'ю.

За критику чи скарги щодо умов тренування та ставлення федерація карала спортсменок. Такий випадок стався й із Парісою. Минулого року, за місяць до Олімпіади в Токіо, дисциплінарний комітет усунув її від змагань на пів року через "незгоду" з керівництвом, що коштувало їй поїздки на Ігри.

Ситуація викликала в спортсменки "депресію". "Вони просто зруйнували мою олімпійську мрію", – каже Джаганфекріан.

Наразі спортсменка живе в Німеччині, куди переїхала минулого тижня й уже приєдналася до спортивного клубу в Берліні. Тепер Джаганфекріан сподівається отримати там статус біженки й у майбутньому представляти саме цю країну.

Читайте також: На юніорському чемпіонаті світу з важкої атлетики зникла 17-річна лідерка збірної Ірану: що трапилося Що відомо Джаганфекріан брала участь у чемпіонаті світу 2019 року, де посіла 21-ше місце у двоборстві в категорії до 87 кг. На останній трьох світових першостях у цій категорії не було представниць Німеччини. У 2021 році Паріса мала стати першою важкоатлеткою в історії Ірану, яка б узяла участь у Олімпійських іграх. Проте через усунення, запроваджене федерацією, не змогла цього зробити. 17-річна лідерка збірної Ірану з важкої атлетики Єкта Джамалі зникла під час чемпіонату світу серед юніорів-2022 у грецькому Геракліоні. Як повідомляє Inside the Games, вона також поїхала до Німеччини. За інформацією IranWire, за останні три роки з Ірану "через політичні причини" втекли щонайменше 20 спортсменів і спортсменок. Зокрема, причинами ставали примус носити хіджаб та заборони змагатися проти представників Ізраїлю. В Ірані жінки були вперше допущені до змагань з важкої атлетики лише в 2018 році. Саме тоді в цей вид спорту вирішила перейти Джаганфекріан, яка раніше займалася метанням молоту. Читайте також: Вторгнення Росії в Україну, день 84. Текстовий онлайн

Джерело