І як швидко Україні вдасться пройти цей шлях, залежить виключно від української влади

Від спільноти вугілля й сталі до міцної європейської родини - зі спільними цілями, цінностями й принципами. Наступного року Європейський Союз відзначатиме 30-річчя. Хоча історія створення блоку розпочалася ще в середині минулого століття. Тепер у його складі 27 держав. Від статусу кандидата і до вступу в ЄС більшість із них ішла 10 років. Усе залежить від темпів виконання умов вступу. Є й такі країни, які вже понад десятиліття ведуть переговори про членство, втім, досі не задовольнили потрібні критерії. Про історію розширення європейської спільноти і тих, хто досі стоїть на її порозі - розповість журналістка "5 каналу" Христина Катарина.

Нідерланди 30 років тому. 7-го лютого тут, у місті Маастрихт, заснували Європейський Союз: економічно-політичний блок держав Європи зі спільною валютою. Договір про його створення підписали 12 країн-учасниць європейської спільноти. Це Велика Британія, Франція, Німеччина, Ірландія, Іспанія, Португалія, Італія, Греція, Данія, Люксембург, Бельгія та Нідерланди. Офіційним днем народження ЄС вважають 1 листопада 1993-го року, коли документ набув чинності. Відтоді Євросоюз зріс більш як удвічі й нині налічує 27 держав. І хоча вимоги для вступу для всіх однакові, кожна з них по-різному торувала свій шлях.

Історія створення Європейського Союзу: як низка країн таврувала свій шлях у ЄС (Відео)

Австрія, Фінляндія і Швеція - перша трійка держав, які приєдналися до ЄС. Країни з міцною і стійкою економікою відповідали майже всім головним критеріям вступу, тож усього за кілька років - у 1995-му стали повноправними учасницями спільноти. А от наступне розширення Євросоюзу відбулося лише через декаду. І стало безпрецедентним за своїми масштабами. У 2004-му лави ЄС поповнили відразу десять держав - це країни Балтії, Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина, Словенія, Кіпр та Мальта. Унікальність була у тому, що більшість новоспечених учасниць були державами колишнього соціалістичного табору. Відтак, мусили пройти болючий процес реформ: від планової економіки до ринкової, від авторитаризму до демократії і верховенства права. Проте гра була варта свічок. Для держав Балтії і Польщі членство в ЄС насамперед було порятунком від лещат москви.

2004-го стати частиною європейської сім'ї мала й Болгарія. Проте через недостатній прогрес у реформах змогла приєднатися лише 2007-го. 12 років - від часу подання заявки на членство країна змінювала судову систему, боролася з корупцією та організованою злочинністю. До Євросоюзу її взяли разом із Румунією. З усіх держав колишнього соцтабору вони найдовше виборювали своє місце у спільноті.

Останньою учасницею ЄС стала Хорватія - у 2013-му. На те, щоб виконати всі вимоги вступу, їй знадобилося 10 років. Досі ж кандидатами на членство залишаються Албанія, Північна Македонія, Чорногорія, Сербія і Туреччина. Остання почала переговори про вступ ще 2005-го. Проте нині її відносини з Брюсселем гірші, ніж на початку євроінтеграції. Євросоюз звинувачує Анкару в порушеннях прав людини, авторитаризмі та небажанні долучатися до санкцій проти росії. Сербія тим часом сама не поспішає долучатися до спільноти й розлучатися з москвою. Натомість членство Північної Македонії спершу блокувала Греція, через що перша мусила змінити назву. Тепер переговори заморозила сусідня Болгарія через історичні суперечки. Внаслідок цього страждає і Албанія, чию євроінтеграцію розглядають у зв'язці з Північною Македонією. Євросоюз часто надає статус кандидата відразу кільком державам. Це може статися й у випадку з Україною та Молдовою. До того ж, членство останньої лобіює Румунія.

"Що стосується статусу кандидата для України, то Європейська Комісія рекомендувала негайно надати цей статус Україні та Молдові. Але за умови, що вони після цього імплементують низку вимог. Ми також гарантуємо європейську перспективу для Грузії, але вона повинна виконати деякі умови ДО надання статусу кандидата, - сказав виконавчий віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.

"Я справді вітаю рекомендацію, яку Комісія ЄС дала щодо статуту кандидата. Це історичний момент. Так, це тяжкий і дуже складний шлях, бо очевидно, що це не звичайні часи", - наголосила міністерка закордонних справ Німеччини Аналена Бербок.

І як швидко Україні вдасться пройти цей шлях, залежить виключно від української влади. Разом зі статусом кандидата Київ отримає і чіткий перелік реформ, який треба буде втілити, щоб реалізувати європейські стандарти. А от скільки часу на них знадобиться, залежить і від темпів виконання завдань. Головні з них Брюссель уже озвучив: це боротьба з корупцією та верховенство права.

Христина Катарина, "5 канал"

Нагадаємо, Україна та Молдова офіційно отримали статус країн-кандидатів у члени Європейського Союзу. Відповідне рішення ухвалили на засіданні Європейської ради у Брюсселі 23 червня.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело