У Полтавському аграрному університеті виготовляють сир. Його передають у їдальню для переселенців. Цим почали займатися приблизно через тиждень після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України, коли у заклад поселилися жителі інших областей. Про це Суспільному розповіла завідувачка кафедри харчових технологій університету Ніна Будник.

В одній із лабораторій Полтавського аграрного університету працює цех із переробки молока. Сировиготовлювач розрахований на 120 літрів молока. Із нього вийде до 17 кілограмів м’якого сиру. Його передають для харчування переселенців, які проживають у гуртожитках закладу.

"Ми догріваємо температуру до 63–65 градусів, потім 30 хвилин витримуємо при даній температурі, щоби знешкодити всі мікроорганізми.

У полтавському виші виготовляють сир для переселенців

Сировиготовлювач розрахований на 120 літрів молока. Із нього вийде до 17 кілограмів м’якого сиру. Його передають для харчування переселенців, які проживають у гуртожитках закладу.

"Найбільш масово виробляємо м’які сири. Невеличкий досвід виготовлення сирів із білою пліснявою, зокрема, вважаємо, що непогано вдався камамбер. Є невеличкий досвід виготовлення сирів із блакитною пліснявою", – розповідає професорка кафедри харчових технологій університету Оксана Кравченко.

А ще роблять сирні кульки зі спеціями. Корисну мікрофлору під час переробки вносять у молоко додатково. Обладнання для переробки закупили за гроші Євросоюзу, коли університет став переможцем одного з проєктів, каже кафедри харчових технологій університету Ніна Будник.

"До початку бойових дій нам вдалося зробити буквально два виробітки сирів, потім це трошки призупинилося. До нашого університету приїхала велика кількість переселенців, які були розташовані у наших гуртожитках. Виникла необхідність просто забезпечувати цих людей, використати наші можливості, щоб виробляти молочну продукцію. Молоко надавали господарства Полтавської області безкоштовно", – говорить Ніна Будник.

Нині з фермерами продовжують перемовини щодо постачання. Над переробкою молока працює три людини.

"Виконуємо роботу як викладачів, так і сироварів. Перша варка для переселенців у нас була 4 березня. Переробили ми біля 4 тонн молока", – каже професорка кафедри харчових технологій університету Оксана Кравченко.

Із них отримали приблизно 400 кілограмів сиру, а ще, зокрема, йогурти. Внутрішньо переміщених осіб в аграрному університеті почали приймати наприкінці лютого. Нині у гуртожитках мешкає приблизно 470 людей. Проживання та харчування у їдальні для них безплатне. Про це розповіла керівниця підрозділу з організації виховної та іміджевої діяльності закладу Юлія Радочіна.

Читайте також: Понад 10 тисяч гривень зібрали з продажу картин на Полтавщині: куди спрямують гроші

Джерело