До життя у війні в Ізраїлі привчають із дитинства: садочки та школи мають навчальні програми та бесіди з вихователями

Ізраїль - країна, яка від часу проголошення незалежності перебуває у війні. А це вже понад сімдесят років. Та одночасно держава розвивається, обороняється і продовжує повноцінно жити. Україна вибиває зі своїх територій московитські війська вже 9-й рік. А після повномасштабного вторгнення нам треба налаштуватися на тривалу боротьбу й нові реалії життя. До деяких із них українцям варто призвичаюватися вже.

Від 15 до 30 секунд мають ізраїльтяни, аби сховатися в укриття. За цей час ракети пролітають через всю територію країни. Тому реакція на сповіщення про обстріли - миттєва і напрацьована десятиліттями. Попри те, що країна має ефективне ППО - так званий, "залізний купол".

Жити і розвивати країну в умовах тривалої війни: що може Україна запозичити з ізраїльського досвіду (Відео)

"Ми тут перед обстрілами зазвичай знаємо коли будуть стріляти, бо така є традиція у Хамасу попереджати, коли будуть стріляти. Як було торік - ми вас будемо обстрілювати о 18:00. І починається", - розповідає журналістка-фрілансерка, волонтерка Уляна Дрючкова.

"В основному ракети дуже примітивні, якими користуються терористи. Летять не на далекі відстані, не крилаті ракети і найчастіше ракети некеровані", - пояснює почесний консул держави Ізраїль у західному регіону України Олег Вишняков.

Та по Україні прилітають зовсім інші ракети і з набагато страшнішими наслідками. Тож правило двох стін, а ще краще - укриття має стати обов'язковим до виконання. В Ізраїлі є й міські бомбосховища. А з 90-х років - у всіх новозбудованих квартирах повинна бути кімната безпеки - мамад.

"У людей не виникає запитань, що йому робити, є чіткі інструкції, що робити. Ти повинен йти в кімнату безпеки - з броньованими стінами металевими віконницями броньованим склом", - каже дипломат.

Українська перспектива, кажуть архітектори, не настільки райдужна. Бо ж ціна житла із внутрішніми кімнатами безпеки істотно зросте.

"Ставити обтяження на забудовників добудувати оці бомбосховища в будинках, стояки, а-ля в Ізраїлі, будь ласка, але не забуваємо висотність забудови в Ізраїлі 4 - поверхів! Арматура подорожчала в 3 рази, бетон в 2 рази,добавимо ще бомбосховища і в нас квартира дорожче коштує, ніж в центрі Варшави. Є досвід Швейцарія, Фінляндії, де будуються комунальні бомбосховища з кількома функціями, у мирному часі це спортзал, в необхідності - бомбосховище, на балансі комунальної влади", - зауважує експерт із містобудування Михайло Габрель.

Щодо інформування населення про війну, в Ізраїлі є свої арестовичі. Але серед вимог - ці люди не можуть займатися політикою або бути наближеними до влади. Відповідно довіра до них у рази вища. Також в Ізраїлі є військова цензура та суворі обмеження на оприлюднення даних про прильоти.

"Є прес-служба Цагалу - армії оборони Ізраїлю - яка подає дуже цензуровані матеріали. Ви ніколи не побачите після вибуху щось трапилося, ви ніколи не побачите світлин, відео, можливо побачите наступного дня і наступного дня буде інформація, що повідомила пресслужба Цагалу. Не побачите цього відразу в пресі в Ізраїлі існує військова цензура і вони пришли до цього. Але країна яка воює більше як 70 років прийшла до цензури і що це необхідно", - наголошує журналістка.

Кожен громадянин тут готовий стати на захист країни. Військова служба - обов'язкова для усіх. В Україні такого загального обов'язку немає. Чимало людей в нас самі йдуть на курси з тактичної медицини та домедичної допомоги. Також, відзначають іноземні фахівці, на державному рівні варто ще більше приділяти увагу військовій психології та реабілітації бійців у мирному житті.

"Курси для українських психологів, які працювали з людьми із зони АТО. Ми привозили ізраїльських психологів і вони вчили, як поводитися. Україна в цьому має величезну перспективу. Це геройство, з яким обороняється народ український, ніхто не очікував і невідомо, що було б. І згодом Україна може стати другим Ізраїлем", - вважає почесний консул.

До життя у війні в Ізраїлі привчають із дитинства. Садочки та школи мають навчальні програми та бесіди з вихователями. Де дітям чи то у формі казки, чи розповіді розповідають про речі, які рятують життя. Українцям жити двома-трьома тижнями до перемоги не варто, кажуть експерти, а потрібно готуватися до тривалої боротьби з російськими військами. І готувати себе і близькИх як на психологічному, так і фізичному рівнях.

"Ракетним геноцидом - а це ракетний геноцид - вони показати, що готові нас нищити. Якщо програємо, тяжко уявити, що може бути. Налаштовуємося на довгу і запеклу боротьбу", - закликає військовий експерт Петро Черник.

Олена Рибінська, Ігор Костюк, "5 канал".

Джерело