Володимир Огризко, ексміністр закордонних справ України, розповів Радіо НВ, що самопроголошений білоруський президент Олександр Лукашенко натякає Заходу на готовність забути союзницькі відносини з Москвою та повернутися до старого статус-кво.

— Власне ось ми маємо таку ситуацію, війна ще не завершилася, в Офісі президента вже напрацьовують безпекові гарантії для нас від інших країн. Як ви ставитесь до перспектив цього проєкту, що мовляв протягом місяця уже щось буде напрацьовано?

«В очікуванні катастрофи Росії». Лукашенко посилає державам Заходу натяки, що готовий забути про союз з Москвою — інтерв’ю з Огризком

— Знаєте, скажу вам відверто, що в позиції нашої влади вже я помічаю щонайменше певні позитивні зміни. Що я маю на увазі? Згадайте, з чого ми починали, коли Росію вписували в гаранти нашої української безпеки і незалежності. З цього часу, слава богу, пройшло вже кілька місяців, і вже Росії там немає. От я думаю, десь приблизно таким самим чином буде розвиватися ситуація і далі, тому що, якщо ми говоримо про реальні гарантії, а не про те, що ми вже колись мали в Будапештському меморандумі, то вони є лише в двох, на мою думку, випадках. Коли ці гарантії надаються країнами, які здатні стримати ворога. І друге, це колективні гарантії Північноатлантичного альянсу. Дивіться, зараз Швеція і Фінляндія запрошенні до вступу до НАТО. Це процес не одноденний, він має зайняти ще багато-багато місяців, тому що це все переходить в місцеві парламенти, коли вони зберуться, коли вони проголосують — це ситуація не визначена.

— Ще невідомо, що Туреччина там буде витворяти.

— Буде ще витворяти, до речі, Туреччина. Але, саме за цей період, поки Фінляндія і Швеція офіційно не набудуть членства в НАТО, американці заявили, що вони гарантують безпеку цих двох країн. Це означає, що в разі нападу на Фінляндія чи Швецію, американці будуть їх захищати. Оце є гарантія, гарантія є те, що прописано в статті п’ятій Вашингтонського договору: напад на одного — напад на всіх. Це теж гарантія, і це теж дуже серйозний стримуючий фактор. А гарантії того, що ми зберемося і подумаємо, коли вас будуть в черговий раз атакувати, і ми подумаємо, яким чином вам можливо допомагати, і так далі – це не є гарантії. Гарантії по своїй суті – це те, що стримує будь-якого агресора від агресії, від завдання удару, нападу, і так далі. Оце є гарантія. А коли на тебе вже напали, то це не є гарантією, це є просто формою допомоги. Тому нам тут треба чітко розрізняти поняття і не гратися в ці ігри і терміни. Які гарантії нам може надати країна, яка слабша за Російську Федерацію, гарантію чого? От я собі ставлю таке запитання і ніяк не можу зайти на нього відповідь. Чи нам така гарантія ось реально додасть, чи ми зможемо з цією гарантією забезпечити, що на нас знову не посиплються бомби. Ні, таких гарантій нам жодна країна не надасть, крім тих про які ми щойно говорили. От власне і вся історія про гарантії. Тому, звичайно, що можна малювати собі якісь концепти, фантазії, і таке інше, але до реальних речей це має, на мою думку, вельми таке сумнівне відношення.

Джерело