Успенський піст входить до списку чотирьох найбільших в православ'ї (також туди входять Різдвяний, Великий та Петрів). Триває він 2 тижні і завжди припадає на одні і ті ж дати: від 14 до 27 серпня.

Успенський піст (Спасівка): історія

Ще в V столітті віряни дотримувалися цього посту. Починався він також в серпні, однак в той час його вважали осіннім (у церкви було правило - по одному посту на сезон). Спочатку Успенський піст призначався спеціально для тих, хто не зміг дотриматися Великого посту перед Великоднем по тій чи іншій причині.

Коли починається та закінчується Успенський піст 2022: меню за днями, що можна і не можна їсти

В перший тиждень люди намагалися утримуватися від м'ясної їжі в першу неділю після свята Трійці, а також перед Успінням Пресвятої Богородиці. Однак, на рубежі X та XI століття період посту вирішили скоротити та приурочити до свята Петра та Павла. А остаточні дати були затверджені 1166 року на Константинопольському соборі.

В чому суть Успенського посту

Утримання від важкої їжі та суровий піст допомагають вірянам краще підготуватися до великого свята - Успіння Пресвятої Богородиці. Церква рекомендує дотримуватися обмежень не лише в продуктах харчування, але й в поведінці. Дуже важливо покаятися в своїх гріхах та щиро помолитися. Такі дії допомагають отримати заступництво від Діви Марії. Завдяки Успенському посту, якщо дотримуватися всіх його правил, можна досягти чистоти духу та тіла, зустріти велике свято в благочесті.

Успенський піст: меню за днями

Багатьох вірян цікавить запитання: що можна їсти в Успенський піст? За своєю суровістю він схожий на Великий. Тобто в період Успенського посту не можна їсти м'ясні та молочні продукти, яйця, сир. А основними продуктами на столі повинні стати горіхи, гриби, картопля, ягоди, фрукти та овочі.

Що можна їсти в Успенський піст за днями:

Понеділок, середа та п'ятниця найсуворіші дні Успенського посту - дозволяється вживати в їжу хліб, сіль, сирі овочі і фрукти, горіх, сухофрукти, мед та запивати це все водою;

Вівторок та четвер - можете додати до свого раціону гарячі страви, але готувати їх можна лише без масла;

Субота та неділя - можна також вживати гарячу їжу, але вже дозволяється її готувати з маслом, також запивати це все дозволяється вином.

Існує і один вийняток з правил. У свято Преображення Господнього (19 серпня) церква дозволяє поласувати рибою та вином.

Однак такі суворі правила є обов'язковими тільки для ченців. Миряни можуть спокійно створити свій власний календар харчування, залучивши до цієї справи духовного наставника. Поститися потрібно обережно людям похилого віку, з хронічними захворюваннями, дітям.

Як провести Успенський піст: що не можна робити

Багатьох вірян також цікавлять такі запитання: чи можна робити весілля в Успенський піст або чи можна подорожувати? Церква встановлює такі правила на Успенський піст:

не дозволяється курити, пити алкогольні напої (крім вина в деякі дні посту);

відвідувати гуляння, вечірки, заходи, де будуть пісні чи танці (а тому весілля також заборонено планувати на цей період);

розпускати плітки, сваритися, лаятися, злословити чи заздрити;

не займатися домашньою роботою, лінуватися;

грати в ігри, дивитися телевізор, багато часу проводити в соціальних мережах;

перелюбствуватися та мати близькі стосунки зі своєю дружиною/чоловіком;

їздити до інших країн, подорожувати (крім паломництва).

Джерело