З березня по липень 191 українська компанія, що має пов'язаність із країнами-агресорами, виграла понад 1800 держтендерів

Дані щодо держзакупівель України з початку повномасштабної війни, показали, що більш як 190 компаній-переможців тендерів на загальну суму понад 985 млн грн мають зв'язки із рф і білоруссю. Про це йдеться в дослідженні аналітиків центру R&D YouControl.

Вони з'ясували, що з березня по липень 2022 року 191 українська компанія, що має пов'язаність із країнами-агресорами, виграла понад 1800 державних тендерів на загальну суму понад 985 млн грн.

З початку повномасштабної війни компанії, пов'язані з рф і білоруссю, виграли в Україні тендерів на майже 1 млрд грн

Так, у березні було укладено найбільшу кількість таких контрактів – 535 на суму близько 140 млн грн.

У квітні – 311 контрактів на суму понад 179 млн грн; травні – 339 договорів на рекордних за пів року 338,66 млн грн; у червні – 502 контракти на 318,46 млн грн; у липні – 155 договорів на загальну суму 9,6 млн грн; у серпні компаній-переможців тендерів зі зв'язками з рф чи рб виявлено не було.

"Близько 50% від досліджуваних компаній, що мають ворожий слід та виграли в держтендерах за пів року війни, працюють у сфері роздрібної та оптової торгівлі різними товарами. Трохи більш як 20% підприємств – за КВЕДом "переробна промисловість". Основними напрямками діяльності близько 10% підприємств є професійна, наукова і технічна діяльність", – йдеться у повідомленні.

21 компанія, що має російсько-білоруські зв'язки та взяла участь у державних тендерах у період березень – серпень, входить або має відношення до фінансово-промислових груп (ФПГ), доданих до системи YouControl. Зокрема, це російські групи "Катрен" та "Татнафта", Group DF Дмитра Фірташа та інші, кажуть в YouControl.

За даними аналітиків, понад 75% від загальної суми переможних тендерів виграли компанії, що входять до міжнародних холдингів (груп), учасники котрих працюють за законодавством рф. Зокрема, це фармацевтичні дистриб'ютори ТОВ "Рош Україна", ТОВ "Ново Нордіск Україна" та ТОВ "Байєр". Сума заключених державних контрактів за пів року становить майже 671 млн грн.

"Компанії, що мають у своїй структурі власності учасників/бенефіціарів із рф та рб, стали переможцями тендерів на загальну суму понад 151 млн грн", – йдеться в дослідженні.

Так, за даними аналітиків, державних контрактів на суму близько 44 млн грн за досліджуваний період було укладено із ТОВ "Лабвіта", бенефіціаром якого є громадянка рб Олена Латушко.

За даними ЗМІ, Олена Латушко пов'язана із білоруськими компаніями, які були учасниками білоруських тендерів на закупівлю обладнання для медичних закладів за завищеними цінами.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело