Донедавна поширеним було твердження, що ідея повномасштабного вторгнення в Україну – одноосібне рішення Володимира Путіна. Тому публікація Wall Street Journal про те, що почати велику війну російського президента намовив такий собі олігарх Юрій Ковальчук багатьох здивувала.

Не можна сказати, що ім’я 71-річного доларового мільярдера Юрія Ковальчука сплило вперше у контексті вторгнення в Україну. Раніше воно також часом звучало з вуст російських політологів. Тим не менш, Ковальчук не був медійною персоною і будував життя і бізнес так, щоби залишатися сірим кардиналом.

«Я зустрічався з більшістю інших людей, яких Путін зробив своїми наближеними – Ігорем Сечіним, Дмитром Медвєдєвим, Олексієм Міллером, але я ніколи навіть не чув про Ковальчука. Озираючись назад, я усвідомлюю, що Путін мав друге приватне економічне життя, яке він розвивав з Ковальчуком», – розповідає Девід Лінгельбах, викладач Університету Балтімора, у 1990-х він працював у Росії, у сфері банкінгу та венчурного капіталу. Кілька разів він зустрічався з Путіним, який тоді був першим заступником мера Санкт-Петербурга і займався залученням інвестицій від іноземних інвесторів.

Головний ідеолог війни. Чим олігарх Ковальчук заразив Путіна під час пандемії

«Главком» розповідає, хто ж цей таємничий олігарх, як він розбагатів, коли наблизився до Путіна і навіщо йому війна з Україною.

З науковців – в олігархи

Ковальчук народився у сім’ї радянського військового офіцера та історика Валентина Ковальчука. Як і Путін, він родом із Санкт-Петербурга.

Нині статки Ковальчука Forbes оцінює у $1,3 млрд – і це тільки офіційні цифри. Починав свій трудовий шлях Юрій Ковальчук не з фінансової сфери а з наукової. У 1974 році Ковальчук закінчив фізичний факультет Ленінградського держуніверситету, згодом став доктором фізико-математичних наук. Вершина його академічної кар’єри – посада першого заступника директора Фізико-технічного інституту ім. Йоффе, Академії наук СРСР.

На хвилі перебудови у 1991 році він круто змінив своє життя, перейшовши у банківський сектор.

Головний ідеолог війни. Чим олігарх Ковальчук заразив Путіна під час пандемії

Путін дивиться на нього як на рівного

Російсько-ізраїльський бізнесмен, один із колишніх керівників нафтової компанії ЮКОС Леонід Невзлін стверджує, що Ковальчук входить до найближчого оточення Путіна.  «Ми однозначно знаємо, що найбільший вплив на Путіна має Юрій Ковальчук: і особистий, і ідеологічний. І навіть більше, він як рівний серед рівних. Він трішки старший за чином, ніж інші друзі Путіна із Санкт-Петербурга. Він щонайменше рівня Путіну», – розповів Невзлін. Він підкреслив, що вплив Ковальчука можна визначити «і за моделлю його поведінки, і за тим, що йому можна і чого не можна робити у Російській Федерації».

«Насправді йому можна все», – переконаний Невзлін.

Російський журналіст Ілля Жегульов, який досліджує зв’язки між олігархами і Кремлем, стверджує, що «Ковальчуки стали для Путіна родиною».

Познайомилися Путін і Ковальчук у 1990-х. Саме тоді вони, разом із ще кількома наближеними людьми, заснували кооператив «Озеро» у Ленінградській області. Згодом кожен з акціонерів набув величезних статків, багато хто з них обійняв високі державні посади.

Син Юрія Ковальчука Борис навчався на юридичному факультеті Санкт-Петербурзького державного університету у експрем’єра та екс-президента РФ Дмитра Медведєва, а згодом був його помічником у Кабміні. Борис Ковальчук з квітня 2006 року до грудня 2008 року був директором департаменту апарату уряду РФ з реалізації пріоритетних національних проєктів. Коли «нацпроєкти» згорнули, став заступником директора «Росатома», а наприкінці 2009 року був призначений головою державної компанії «Інтер РАО» – монопольного оператора експорту-імпорту електроенергії.

Старший брат Юрія Ковальчука – Михайло є президентом Курчатовського інституту, на фінансування якого російська держава вже кілька років поспіль виділяє десятки мільярдів рублів. За однією з версій, Михайло Ковальчук є автором ідеї реформування Російської академії наук. Причому спала на думку йому ця ідея з міркувань… помсти. Нібито, Михайло Ковальчук, якого кілька разів не обирали дійсним членом (академіком) РАН та не затвердили на посаді директора Інституту кристалографії РАН, користуючись дружбою свого брата з Володимиром Путіним, затіяв цю реформу внаслідок особистої образи. Сам Михайло в одному з інтерв'ю заявив, що «Академія має неминуче загинути, як Римська імперія».

Головний ідеолог війни. Чим олігарх Ковальчук заразив Путіна під час пандемії

Чим володіє Юрій Ковальчук

Ключовий актив Ковальчука – банк «Росія». Це той самий «особистий банк Путіна», який збагатив сім’ю диктатора і наближених до нього осіб. ВАТ «Банк «Росія» має мережу офшорних компаній, що фінансують державні проекти РФ.

Втім, Банк «Росія» – хоч і найголовніший, проте не єдиний актив Ковальчука. Економіст і старший науковий співробітник центру Stockholm Free World Forum Андерс Аслунд, який консультував російський уряд з 1991 по 1994 роки, охарактеризував Ковальчука як «медійника з грошима».

«Коли люди кажуть «російське державне телебачення», то насправді мають на увазі телебачення Ковальчука. Путін не надто довіряє державному контролю над телебаченням. Він воліє, щоби цим займався його найближчий соратник», – розказував Аслунд.

Наразі олігарх володіє Національною Медіа Групою, у структуру якої входять пропагандистські телеканали Перший та П'ятий, РЕН ТВ, IZ.RU, СТС тощо. Іншими словами, це канали російського телебачення, через які росіян накачують ненавистю до України і намагаються розпалити у них жагу до війни.

Крім цього, за даними Американського інституту вивчення війни (WSJ), наприкінці минулого року Ковальчук купив контрольний пакет акцій компанії «ВКонтакте», аби впливати і на погляди тих, хто телевізор вже не дивиться.  

За даними ЗМІ, Ковальчук, разом зі своєю дружиною та деякими бізнес-партнерами, є основним акціонером «Согаза» – страхової компанії, що надає медичне страхування та страхує життя російських військових за контрактами з Міністерством оборони та Росгвардією. Відслідкувати, що ще належить Ковальчуку, вельми важко: його власність надійно прихована мережею фірм-прокладок.

Головний ідеолог війни. Чим олігарх Ковальчук заразив Путіна під час пандемії

Було Януковича, стало Ковальчука

Путін є вельми щедрим до свого і так небідного друга. Так, він віддав йому чимало ласих шматків в окупованому Криму. Компанії Ковальчука володіють на півострові, зокрема, заводами з виробництва вин. За інформацією «Новой газеты», 14 грудня 2020 року підприємство «Південний проект» («дочка» банку «Росія») придбало вкрадений в України винзавод «Массандра» за 5,327 млрд рублів ($71,9 млн). Саме стільки заплатила афільована з Ковальчуком компанія за отримання у власність виробництва у Ялті та будівлі, загальною площею понад 1 млн кв.м., а також за 11 тис. га «золотої» землі на Південному березі Криму в оренду на 49 років. Ринкова вартість одного гектара тут – близько 13,5 млн рублів ($182 тис.). Крім того, Коваль

Джерело