30 січня у Житомирі на черговому судовому засіданні продовжували розглядати питання, кому має належати палац Терещенків у Червоному – УПЦ Московського патріархату чи державі.

Краєзнавець Сергій Собчук, який прийшов на судове засідання, каже, що палац Терещенків має належати державі.

"Це унікальна пам'ятка історії та архітектури не тільки Житомирщини, а й України загалом. Цей об'єкт має бути у державній власності. Він мусить стати загальнодоступним культурно-просвітницьким центром", – говорить краєзнавець.

Церкві чи державі: у Житомирі продовжують судитися за палац Терещенків у селищі Червоне

Цю думку підтримує і Мішель Терещенко – онук мецената і цукрозаводчика Миколи Терещенка. Чоловік теж прийшов на судове засідання.

"У нас немає бажання на реституцію. Цей будинок буде жити, буде шанс для Житомирської області отримати дуже красивий туристичний об`єкт", – говорить Мішель Терещенко.

Представники УПЦ на засідання не прийшли.

Адвокатка Ірина Чиляєва, яка представляє благодійну організацію "Спадщина Терещенків", каже, що відповідачі, тобто церква, клопотали про відкладення засідання, бо наразі мають зібрати додаткові документи.

Господарський суд Житомирської області ухвалив перенести розгляд справи про повернення палацу Терещенків з володіння жіночого монастиря УПЦ на користь держави на 27 лютого 2023 року.

Кореспонденти Суспільного намагалися отримати коментар від керуючого Житомирської єпархії УПЦ Никодима. На телефонні дзвінки журналістів Никодим станом на вечір 30 січня не відповів.

Що відомо Неоготичному замку Грохольських-Терещенків, що в селищі Червоному на Житомирщині, 171 рік. З них майже півстоліття він перебуває у напівзруйнованому стані. Палац входить до рєєстру культурної спадщини місцевого значення. У радянські часи в приміщенні палацу було училище. У 80-ті роки 20 століття училище перенесли до іншої будівлі. Замок розграбували мародери. У 2000 році палац Грохольських-Терещенків сесією Червоненської селищної ради передали в безоплатне користування монастирю Української православної церкви Московського патріархату. Відтоді в палаці діє жіночий монастир. Місцева влада Червоного виступає за повернення палацу у власність громади. У серпні 2021 року Бердичівська окружна прокуратура звернулася до суду з позовними вимогами про повернення втраченої нерухомості державі. 30 листопада Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Житомирської обласної прокуратури та скасував рішення суду першої та апеляційної інстанцій, якими прокуратурі відмовили у поверненні маєтку Терещенків до державної власності.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

Джерело