Трудові колективи 15 з 17 закладів на зборах вирішили відмовитися від совковщини у назві

Наказував убити тисячі невинних українців – під час Другої світової працював на німецьку окупаційну владу, а тоді – у катівнях столичного НКВД. За такі заслуги Івана Хитриченка досі славлять у Києві: його ім'я має ця 13та школа.

А ця, 181 зветься іменем Івана Кудрі. Радянський терорист керував знищенням підпілля ОУН у Львові та Києві. Ім'я такого ж українофоба – борця проти УНР більшовика Миколи Кирпоноса – досі в назві 163-ї школи. Від таких назв у час повномасштабної війни з росією мороз по шкірі в учнів та їхніх батьків.

Десятки шкіл Києва досі названі на честь радянських мучителів українців – скільки це ще триватиме (Відео)

"Будь-яка назва несе в собі смисл, тому коли моя дитина приходить до школи імені Хо Ши Міна і потім удома запитує, хто такий Хо Ши Мін і чому моя школа має його ім'я, то я не знаю, як їй пояснити, чому досі ця школа носить ім'я комуністичного лідера. Чому ми досі не відмовилися від комуністичної партії, від комуністичної спадщини?" – обурюється випускниця школи імені Хо Ши Міна, мати учениці Юлія Машкіна.

Гагарін, Молчанов, Громов чи будь-який інший радянський герой у назві школи бути не може, наголошують активісти. Національне молодіжне об'єднання подало до Київради списки: 17 шкіл просять перейменувати, а подвір'я 30 – очистити від комуністичних пам'яток.

"Ми зараз на території гімназії 153, яка уже з 20 року перейшла на українську мову навчання, донедавна вона була з російською мовою навчання – недарма називалася імені Пушкіна, на її території є погруддя Олександра Пушкіна. Навіть деякий час розійшлась новина, що на території гімназії 153 демонтували Пушкіна, але насправді зараз красиво приховали під фанерою, яку помалювали. Він просто закритий і чекає кращих часів", – зауважує громадський активіст Олег Слабоспицький.

А от біля школи 110 пам'ятник радянському піонеру Казимиру Гапоненку і фанерою не закрили. Цей чоловік на меморіальній дошці на території 195-ї школи вбив композитора Дмитра Ревуцького. Це найвідоміший злочин комуністичного диверсанта Володимира Кудряшова. Вчити дітей насильницькими методами – таку систему виховання вигадав офіцер НКВС Антон Макаренко. Та чи знають про це учні гімназії східних мов номер 1, які щоранку бачать пам'ятку радянському героєві?

"Насамперед навчальні заклади мають показувати тих українських героїв, які боролися за незалежність, тих культурних діячів, яким завдячуємо саме українській культурі і традиціям, саме навчальні заклади мають очищення від почесних найменувань і від пам'ятних об'єктів на честь людей, які боролися проти державності або були російськими імперцями, символами "русского міра", – переконує активіст.

Щоб прибрати з назви школи ім'я радянських героїв, потрібна згода працівників, зазначили у департаменті освіти і науки КМДА. На наш запит відповіли, що трудові колективи 15 з 17 закладів на зборах вирішили відмовитися від совковщини у назві. Заклади освіти направили документи до КМДА, на засіданні колегії департаменту питання уже заслухали, за нього взялися у комісії з питань найменувань.

"Звернулися трудові колективи і районні адміністрації практично всіх районів Києва, які попросили про відмову від імен, які були їм присвоєні в радянський час. Комісія одноголосно підтримала такі клопотання і відповідно до законодавства рекомендувала провести громадські обговорення, деякі райони вже почали це громадське обговорення", – зазначив секретар комісії з питань найменувань при київському міському голові Ярослав Шибанов.

Після двох місяців обговорень комісія надішле проєкт міському голові. Одночасно триватиме і робота з радянськими пам'ятками.

"У Голосіївському районі є 59 гімназія імені Бойченка. Прийнято рішення про те, що воно підпадає під декомунізацію. Бюст Бойченка прибраний з публічного простору, школа чекає на перейменування. По такій самій процедурі з рештою шкіл. Пам'ятки, якщо вони несуть якусь цінність, вони будуть переміщені, якщо буде спільне рішення міської влади і Міністерства культури. Цінності нема – простіша процедура: просто благоустрій демонтував і все", – сказав заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів.

Столична влада чекає на згоду Мінкульту знести пам'ятник Пушкіну на проспекті Перемоги, який за крок до повернення історичної назви – Брест-Литовський. У Київраді переконують: очищення столиці від залишків радянщини не зупиняється ні на мить.

Оксана Паращак, Микола Чеботарьов та Орест Пона, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться відео за темою.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій

Джерело