На публікацію про дорогі яблука опосередковано відреагували в Міноборони

Лише в січні відгримів скандал з яйцями по 17 гривень за штуку, які Міноборони купувало для військових. Це мало не призвело до відставки міністра Олексія Резнікова.

"Він дуже м'яко пройшов ці кути. З того, що він йде у відставку, він вийшов на те, що міністр не має йти у відставку в такій складній ситуації", – зауважила журналістка видання "Цензор.нет" Тетяна Ніколаєнко.

Бездонне море корупції: Міноборони закуповує яблука військовим по 51 грн – подробиці скандалу (Відео)

Та тепер у поле зору журналістів потрапили – яблука. Журналістці видання "Цензор.нет" Тетяні Ніколаєнко представники однієї з військових частин надіслали видаткову накладну від 8 березня цього року. Яблука завбільшки з куряче яйце – держава купила у закупників по 51 гривні за кіло.

"Так виявилось, що людина, яка приймала, вона з регіону, де вирощують яблука. Як ця історія виглядає з боку фермерів, які їх вирощують, які їх восени здають по 10 грн і тут раптом людина бачить, що в нього в накладній стоять яблука по 51 гривні. Хлопці не полінувались. Вони самі пішли в магазини", – пояснює пані Тетяна.

Ось світлини з супермаркету популярної мережі. Яблука там по 17-19 гривень. Військовий, від якого постачальник вимагав підписати накладну, відмовився це зробити, каже Ніколаєнко. І написав рапорт про це керівництву.

"Це я вперше про таке чую і це справді подія. Зміна у свідомості людей, які безпосередньо починають розуміти, що таке, коли гроші хтось заробляє за рахунок платників податків", – наголошує головний редактор сайту "Наші гроші" Юрій Ніколов.

Журналіст Юрій Ніколов – автор розслідування про істотне завищення цін на харчі для наших воїнів, зокрема, яйця по 17 гривень за штуку. Наголошує: втричі дорожчі яблука державі продала та сама компанія, що й сумнозвісні яйця. Це – "Актив компані". Та гроші платників податків за цю поставку ще не отримала.

"За березень я так розумію, в перших числах квітня підуть гроші, але виходячи з тих настроїв, які панують у голові міністра Резнікова, я думаю, що по оцих цінах все і полетить, тому що оця ціна 51 гривня – це уже у "знижених" уточнених, виправлених контрактах, які були наприкінці лютого", – зазначає журналіст.

На публікацію про дорогі яблука опосередковано відреагували в Міноборони. Кажуть: до ціни харчів входить вартість їх доставки до військових. А ще повідомили: відтепер у Міністерстві з'явився Департамент із питань запобігання та виявлення корупції.

"У вартість самих продуктів включено вже логістику – доставку до місця постійної і тимчасової дислокації військових частин/їх підрозділів, зокрема на передову, а також – заміну продуктів, які зіпсувалися, були знищені ворогом під час зберігання в частинах чи були зіпсовані через несприятливі зовнішні умови під час доставки", – йдеться в заяві пресслужба Міністерства оборони України.

Журналістка, якій військові злили накладну з дорогими яблуками, відповідає: військова частина розташована далеко від передової.

"Це не Бахмут. Тут не треба розказувать цю басню про "а чого ви ходите виміряти в свої супермаркети", ми ж тут закладаємо свою логістику. Хто із вас таких блаженних, поїде в Бахмут везти харчі". Ні. Це радіус 100-200 кілометрів", – запевняє Тетяна Ніколаєнко.

Після січневого скандалу з закупівлями Міноборони подав у відставку заступник міністра Резнікова – В’ячеслав Шаповалов. Згодом йому повідомили про підозру. Його адвокати стверджують: Шаповалов проходить не за корупційною статтею. А ще з посади директора департаменту закупівель звільнили Богдана Хмельницького. Його заарештував Шевченківський райсуд.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив оновити систему державних закупівель для Збройних сил України, яка передбачатиме оприлюднення цін на продукти й товари. У лютому парламент ухвалив у цілому законопроєкт, який має зробити вартість товарів та продуктів для військових прозорими, окрім тих даних, які є військовою таємницею. Напередодні міжвідомча робоча група під керівництвом Мінекономіки затвердила рекомендації щодо зміни принципів закупівель харчування військових, зокрема, зафіксувала рекомендацію встановити стелю цін, за якими можуть закуповувати продукти. Їх вартість має бути на рівні середніх споживчих цін, які фіксує Держстат.

"Якщо ці рекомендації схвалить уряд і виконає Міноборони, то власне ситуації із цінами вищими значно, ніж ринкові не має більше бути. Ключове, що має зараз зробити міністр оборони – це підтримати на Кабінеті міністрів рекомендації міжвідомчої робочої групи", – каже голова комітету ВР з питтань Антикорупційної політики Анастасія Радіна.

"Якщо розв'язання цього питання буде відкладатися – це буде складніше пояснити, що це не пряма політична відповідальність міністра. Ні Офіс, ні Кабмін, якщо слідувати логіці, що Резніков важливий для переговорів на "Рамштайн" і для інших напрямків, то мали б діяти проактивно", – вважає перший заступник голови Комітету ВР з питань антикорупційної політики Ярослав Юрчишин.

Але, уточнює депутат, ризик затягнути перехід на прозору систему закупівель є. Технічні моменти у системі "Прозорро" уже майже готові. А от підзаконні акти в уряді ще ні. Закон про прозорі оборонні закупівлі ще не підписав президент, який врятував міністра Резнікова від відставки.

Ганна Рибалка, Орест Пона, "5 канал"

Нагадаємо, 21 січня видання "Дзеркало тижня" оприлюднило розслідування і фото документів, на основі яких Міноборони звинуватили у розкраданнях і завищених цінах у контрактах. У Міноборони назвали це непорозумінням. Але ДБР згодом затримало підприємців, які продавали серед іншого військовим яйця по 17 грн. Розслідування щодо неналежного забезпечення військових триває.

Дивіться також відео за темою: Скандальні закупівлі Міноборони – умисний підрив довіри чи все ж розкрадання грошей?

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

  • Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело