Потенціал МіГ-29 дає змогу використовувати його як для виконання завдань ППО та повітряного бою, так і для ударів по наземних чи надводних цілях

Дві ескадрильї винищувачів передадуть Україні західні країни-партнерки – Польща та Словаччина. І йдеться поки не про F16, а про тридцять три радянських модернізованих винищувачі МІГ 29. Перші чотири вже передали словаки, повідомив про це їхній міністр оборони Ярослав Надь. І попри нарікання щодо затягування з рішенням про передачу Україні американських сучасних винищувачів, фахові експерти наголошують - крига скресла. Бо ж уперше країни НАТО офіційно передають Києву свої бойові літаки, з огляду на те, що це найбільш дефіцитний вид озброєння. Що можуть МІГи 29 в українському небі та чим відрізняються модернізовані винищувачі від тих, що є в Україні – у сюжеті журналістки "5 каналу" Олени Рибінської.

33 модернізовані МіГ-29 від Польщі і Словаччини: перші 4 вже прибули в Україну – сюжет (Відео)

Тринадцять від Словаччини та двадцять від Польщі. Наміри передати Україні радянські винищувачі МІГ 29 обидві країни озвучували від минулого року. Польща, зокрема у 2022-му, передала Україні майже весь резерв запчастин та озброєння для цих літаків. А Словаччина минулої осені вивела з експлуатації свої МІГи.

І хоча це не бойові "американські соколи" – F-16 – та нині дві ескадрильї МІГів надзвичайно важливі для наших повітряних сил, зауважують фахівці. Головне – аби поповнити ряди втрачених за рік повномасштабної війни винищувачів. Не менш суттєвим є і ремонт МІГ-29, бо ж виробляли їх ще за часів Радянського союзу, а після 2014го – стало неможливим купувати комплектування до бортів у країні-агресорці.

"Є специфічний момент – навіть якщо ці машини зовні виглядають як радянські машини. Там бортова апаратура суттєво краща ніж на радянських машинах. Посадити наявних льотчиків тут зараз – навіть в такому контексті, передача літаків від Польщі і Словаччини – вона надзвичайно важлива", – пояснює експерт військового порталу Defense Express Іван Киричевський.

"У нас дійсно немає великої кількості запасних частин до цих літаків, тому що вони виробляються в російській федерації. Якщо терміново щось буде потрібно переставати на наш бойовий літак, тимчасово і не чекати", – каже військовий експерт Олексій Гетьман.

Наймолодший літак МІГ-29, який є на озброєнні в Україні, був випущений у 1991, році і працюють вони на межі можливостей, кажуть у повітряних силах. А ще наші льотчики показують вищий пілотаж на наявних "пташках".

"Чому не варто крутити носом що МІГ 29 від Словаччини? У нас найпізніше винищувач отриманий у 1991 році СУ-27, найновіший. У Словаччини виготовлений був у у 1990-х роках – так росіяни зі словаками розраховані за борги радянського союзу. І він пролітає довше. І словакам МІГ модернізували у 2000-х роках", – зазначає експерт військового порталу Defense Express Іван Киричевський.

Частину польських винищувачів модернізували та адаптували до використання різних систем за стандартами НАТО. Таку ж модернізацію пройшли й словацькі МІГ-29. Зокрема, ці літаки отримали нові радарні системи, системи "свій-чужий", керування озброєнням. Тож їх можна вважати більш ефективними, ніж радянські аналоги, що є в Україні.

"На словацьких МіГах було встановлено нові бортові комп'ютери і нові багатофункціональні дисплеї, підвищували ергономіку і отримувати більше інформації під час польоту і виконання бойової задачі. Навігаційну програму інтегрували в загальну систему літака. Також було дороблено двигуни, дозволяли збільшити ресурс і підвищило надійність самого літака. І таким чином відрізнялися від не модернізованих МіГ-29", – каже військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

Нині МіГ-29 та Су-27 є основними машинами винищувальної авіації Повітряних сил України. Потенціал МіГ-29 дає змогу використовувати його як для виконання завдань ППО та повітряного бою, так і для ударів по наземних чи надводних цілях. А торік українські військові показали бойове застосування американських протирадіолокаційних ракет HARM на цих винищувачах. І це далеко не всі вогняні подарунки для окупантів, які можна встановити на іноземних МІГах.

"Літаки мають можливість використовувати авіаційні бомби. Може використовувати плануючу бомбу JDAM пануючу, яка здатна долати до 70 км. І можна порівняти з М142 Хаймарс, але повітряного зразку. Та сама плануюча бомба", – вказує військово-політичний оглядач групи Інформаційний спротив" Олександр Коваленко.

Герой України льотчик-винищувач Вадим Ворошилов, він же Karaya, зазначив, що літаки МіГ-29, які передадуть Польща та Словаччина, допоможуть у виконанні поточних завдань. А це, зокрема, патрулювання території України, знищення російських крилатих ракет та дронів-камікадзе, прикриття ударних груп наших бомбардувальників та штурмовиків на напрямках, де працює авіація. Проте вони не дадуть потенціалу для наступальних дій та завоювання повного володарювання в повітрі. І вкотре закликав до передачі Україні сучасних винищувачів. На кшталт F16. 

Олена Рибінська, "5 канал"

Нагадаємо, сьогодні стало відомо, що Україна отримала від Словаччини перші чотири винищувачі МіГ-29. 

Як повідомляв 5.UA, Словаччина передасть Україні 13 винищувачів МіГ-29 – що відомо.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою:

Кулеба у Мюнхені – починайте тренувати українських військових на бойових літаках.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело