У селі Мишковичах Тернопільського району поблизу спиртозаводу загинуло майже 5 тисяч риб. Про це повідомив місцевий житель Віктор. За його словами, риба загинула через стоки від місцевого спиртозаводу. Місце події обстежили правоохоронці та екологи.

Кореспонденти Суспільного побували в Мишковичах та з'ясували подробиці справи.

Що про загибель риби каже очевидець

Загибель риби 27 травня поблизу Мишковицького спиртозаводу відзняв на телефон місцевий житель Віктор. Телефоном чоловік розповів:

Поблизу Тернополя загинуло майже 5 тисяч риб: репортаж з місця події й подробиці справи

"Прогулювався в районі Мишкович біля річки Серет. Побачив, що по воді протікає декілька мертвих рибин. Звернув увагу, що в прибережній смузі також приблизно по 10-15, як де. Вирішив пройтися вище по течії і подивитися, звідки вона тече. Вище пішохідного мосту біля поваленого дерева я побачив велике скупчення мертвої риби. Пішов подивитися вище, що відбувається. Побачив, що через труби, які проходять поперек річки Серет, тече якась рідина з великим виділенням пари. І на протилежному березі з землі ще така сама труба була. Так само з неї витікала якась рідина з виділенням пари".

Це відео Суспільному 27 травня надіслав від рибалок громадський інспектор з охорони довкілля Володимир Сосновий.

За словами Віктора, він заміряв температуру.

"Мав із собою лазерний термометр. Температура там становила більше 50 градусів і труби були гарячі дуже".

На місце чоловік викликав представників поліції та держекоінспекції, які зафіксували масову загибель риби.

Що кажуть про мертву рибу в держекоінспекції

"Риба була виявлена саме у річці. Було встановлено, що з цього спиртозаводу у річку впадає два скиди. Також поряд розташована технічна водойма, ставок-охолоджувач, який імовірно призначений для охолодження їхніх оборотних вод. Оглядом також було встановлено, що там прорито канал, яким ця вода з технічної водойми потрапила в річку. Риба загибла була і в технічній водоймі, і в річці. Тобто, встановити, де вона загинула, може тільки слідство, яке зараз триває. Було зафіксовано 5 тисяч особин карася сріблястого", – розповів старший державний інспектор з охорони навколишнього середовища Віталій Нежвицький.

За його словами, суму збитків завданих довкіллю також підрахують після завершення слідчих дій.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 року "Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добувавння або знищення цінних видів біоресурсів" вартість однієї рибини карася становить 1 581 грн, коропа – 3 706 грн, товстолоба – 1 581 грн.

Що про мертву рибу в Сереті кажуть рибалки та громадські активісти

Кореспонденти Суспільного побували на місці, де виявили загиблу рибу. Технічну водойму підприємство використовує для виробничих потреб.

Місцевий рибалка Володимир розповів, що підприємство тривалий час не працювало, тому місцеві запустили сюди рибу.

"Карась, карпи були, пару товстолобів було, казали. Карпа я особисто сам тут ловив".

У Мишковичах були представники громадського об'єднання Протидія корупції та моніторинг екології "Скеля".

"На ранок, коли ми всі з'їхалися сюди, були дуже здивовані, оскільки працівники заводу і не тільки, нам не відомо ще хто був, зібралися поспіхом хоронити всю цю рибу. Вони взяли рибу, завезли на зелену зону лісу, викопали яму і почали закопувати. Коли ми запитали юриста підприємства, для чого ви це закопуєте, ви не є уповноважені люди на утилізацію цього всього, це є велика проблема, то він пояснити не зміг. Якщо б це відбувалося законно, то рибу не закопували б, як речові докази ", – розповів голова громадського об'єднання Андрій Об'єщик.

Залишки мертвої риби, яка досі знаходиться у технічній водоймі, можуть потрапити в річку Серет, каже Андрій Об'єщик.

"Ми бачимо чималу кількість риби в тих відстійниках, яка гниє під сонцем, то її потрібно забрати, утилізувати, вжити відповідних заходів, бо ця вода з того відстійнтика потече у річку і, на мою думку, отруєння буде більше, ніж було до того".

Позиція керівництва спиртзаводу в Мишковичах

Щоб дізнатися, чому загинула риба та що збираються робити на підприємстві, аби не допустити подальшого забруднення річки Серет, кореспонденти Суспільного звернулися до адміністрації підприємства. До приміщення їх не пустили. Охоронець, який назвався Сергієм повідомив, що директора та юриста на місці немає.

Упродовж дня кореспонденти Суспільного кілька разів телефонували директору підприємства Василю Чобанюку, аби отримати коментар. Чоловік не вийшов на зв'язок. Напередодні повідомив, що підприємство не має стосунку до загибелі риби.

Що кажуть правоохоронні органи

У поліції Суспільному повідомили, що працівники поліції виїжджали на місце події і підтвердили загибель риби. Від чого вона загунула, встановить експертиза. Про результати експертизи повідомлять згодом, розповів Суспільному речник Нацполіції Тернопільщини Сергій Крета.

За коментарем ми звернулися також до прокурора обласної прокуратури Ігоря Топилка. Він сказав, що готовий прокоментувати ситуацію завтра, 1 червня.

Читайте також Житель Тернопільщини наловив риби на майже 30 тисяч гривень У тернопільський став внесли біологічну пасту для очищення води

Джерело