Український парламент погодив санкції проти ірану на 50 років нещодавно 

Що приховують іранські "шахеди", якими московити ледь не щоночі цілять по Україні. Чи це дрони не зовсім іранського виробництва? У Раді нацбезпеки та оборони заявили, що у збитих ворожих безпілотниках виявили деталі, що не належать ані ірану, ані росії, а тим державам, які підтримують Україну під час повномасштабного вторгнення. Військові експерти не здивовані й кажуть, що дві терористичні країни уже навчилися обходити санкції, купуючи іноземне комплектування. Чи можливо перекрити тіньову схему збройного конвеєра – журналістка "5 каналу" Лідія Середюк дізнавалася. 

Що приховують іранські

Іранські дрони у руках російських терористів із начинкою від країн-союзниць України? Розібравши шахеди, які ще називають літаючими мопедами, українські фахівці виявили чимало цікавих деталей.

"Розібралися, і, на жаль, виявили там частини, які не виробляються ані в Ірані, ані в росії. Зараз будемо ретельно розбиратися з цим питанням, звертатися у відповідні інституції для того, щоб поставити крапку. Але майте на увазі, шо на жаль свого часу, коли дехто готувався до цієї війни, було заздалегідь закуплені запчастини виробництва 2019-2021", – заявив секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов.

У вересні торік росія вперше, окрім свого озброєння, почала цілити ще й іранськими дронами. Хоча замаскувала "шахеди" під назву "Герань-2". З огляду на масштаби російських атак безпілотниками, московити налагодили їх постачання. І станом на кінець травня цього року сили ППО знищили вже більш як тисячу іранських дронів-камікадзе, запущених по Україні.

З 2022-го іранський вантажний борт уже здійснив щонайменше 85 рейсів до росії. Це дані "Флайрадару", які проаналізували журналісти CNN. Вони також припускають, що дрони можуть доставляти і судном через Каспійське море. Виготовляти зброю та ще й постачати її державі-терористці інша держава-терористка іран здатна завдяки налагодженим десятками років "тіньовим схемам", бо жити в умовах обмежень ця країна вже давно звикла.

"Коли санкції діють десятиріччя, так само вибудовується така тіньова економіка, купа тіньових схем, через які можна такі постачання організувати. ми ж бачимо, що економічно іран якось діє, долари він отримує, хоча санкції там накладені", – зазначив аналітик міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm Антон Павлушко.

А росії іранський досвід дуже допоміг саме під час загарбницької повномасштабної війни.

"Справа в тому, що існують треті країни, існує контрабанда і так далі, тому тут очікувати чистої відсутності цих елементів – не треба сподіватись на це. і крім того, треба пам'ятати, що економіка росії розвивається не так, як у звичайних цивілізованих країн, ну кримінальна економіка", – наголошує начальник аеромобільних військ ЗСУ (1998-2005), полковник запасу, військовий експерт Іван Якубець.

Українські розвідники продемонстрували журналістам – із чого складається "Шахед-136" і підтвердили, що більшість деталей справді виготовлені західними країнами. Кажуть: передали запчастини нашим партнерам, щоб вони за допомогою санкцій запобігли постачанню цього комплектування. Хоча, його іран міг закупити ще задовго до повномасштабного вторгнення.

"Сам "Шахед" він збудований або з колишніх деталей компаній, які колись працювали з заходом. там, здається, навіть мотор австрійський, або колишній ліцензований австрійський мотор. звичайно, якось вони це все будуть знаходити. будемо чекати санкційних списків і тих же таких американців, які будуть накладати санкції на ті ж іранські компанії", – повідомив аналітик міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm Антон Павлушко.

Якщо не повністю припинити виготовлення ворожого озброєння, то бодай ускладнити цей процес зможуть суворіші санкції. До того ж, щодо ширшого кола персон та компаній, переконані військові експерти. Санкції проти ірану на 50 років нещодавно погодив український парламент. А у вересні торік США додали до чорного списку іранську компанію, яку вважають причетною до постачання дронів росії. Утім, в українському МЗС обурені тим, що окупанти досі мають засоби, щоб цілити по мирних мешканцях та ще й виготовляти свою зброю. Навіть в умовах обмежень, яких, вочевидь, недостатньо.

"З того списку, який ми просили запровадити, відверто скажу, лише мала частина компаній потрапили під санкції. Що ми бачимо? Безперервні ракетні атаки, беперервні дронові атаки. Якщо така ситуація триватиме й далі, Києву "доведеться вивести відвертість цієї публічної розмови на ще вищий рівень із конкретними країнами та поясненнями, чому хтось не хоче застосовувати ці санкції", – сказав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

В РНБО вважають, що слід ще детальніше розібратися: як до росії та ірану досі потрапляють деталі західного виробництва.

"Безумовно, отримавши відповідні дані, треба зараз розвивати на міжнародній арені ці питання, піднімати, находити тих, хто це виробляв, кому продавали ці партії, хто продавав, хто купував. вести розслідування", – зазначає начальник аеромобільних військ ЗСУ (1998-2005), полковник запасу, військовий експерт Іван Якубець.

Лідія Середюк, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також відео за темою:

як перервати поставки "шахедів" з ірану до рф – чи це можливо – Олексій Мельник.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Джерело